Pomocne artykuły
- Home
- Pomocne artykuły
- W oczekiwaniu na dziecko
- Zmiany ciała w czasie ciąży
Zmiany ciała w czasie ciąży
Przygotuj się że wraz z następującymi zmianami hormonalnymi Twoje ciało będzie się zmieniać. Nie tylko jeśli chodzi o rosnący brzuch.
Jeśli będziesz miała szczęście to doświadczysz „blasku ciąży”, nie zdarza się to jednak u wszystkich kobiet. Możesz zauważyć znacznie mniej pożądane zmiany i ważne jest to, abyś pamiętała, że większość z nich znika po porodzie.
Poranne mdłości i nudności
Zwykle zaczynają się około 6 tygodnia i trwają do około 12-14 tygodnia. Nie ma jednak na to 100% gwarancji i możesz czuć mdłości i nudności znacznie dłużej. Niestety określenie „poranne” jest mylący – w żaden sposób nie ogranicza się to tylko do początku dnia! Około 80% ciężarnych kobiet cierpi na mdłości w trakcie ciąży i wiele z nich stwierdza, że pomocne dla nich okazało się jedzenie niewielkich ilości pokarmu w małych odstępach czasu, utrzymywanie odpowiedniego nawodnienia, herbatniki albo herbata imbirowa oraz akupresura i opaski na nadgarstki. Jeśli jednak objawy nasilają się i zaczynasz tracić na wadze poszukaj pomocy medycznej.
Zmiany skórne w trakcie ciąży
Może się okazać, że twoja skóra jest tłusta i pojawia się trądzik – albo też stwierdzisz, że jest wysuszona i swędzi. Są to normalne symptomy – jeśli jednak Twoja skóra intensywnie swędzi na dużych przestrzeniach wspomnij o ty swojemu lekarzowi domowemu lub położnej, gdyż może to być bardzo rzadki stan związany z kondycją wątroby a zwany cholestazą ciężarnych. „Maska ciążowa” (chloasma) to pojawienie się ciemnych plam na twarzy i szyi u kobiet o jasnej cerze, oraz jasnych plam u kobiet o ciemnej cerze – pojawia się zwykle w połowie ciąży. Upewnij się, że dobrze chronisz się przed słońcem, ponieważ nasłonecznienie może spowodować ich zaostrzenie. Zwykle symptomy te ustępują po porodzie.
Rozstępy
Na początek troszkę statystyki…. U 9 na 10 kobiet w trakcie ciąży pojawiają się rozstępy, więc masz duże szanse na to, że spotka to również Ciebie.
Rozstępy to wąskie linie, które powiększają się na powierzchni skóry, najczęściej będą widoczne na brzuchu, pośladkach i udach. Twoje ciało zmienia się w taki sposób, aby pomieścić Twoje dziecko tak, więc możesz spodziewać się kilku zmian fizycznych. Istnieją badania, które potwierdzają fakt, że jeśli osoby z Twojej bliskiej rodziny (czyli twoja matka) mają rozstępy to prawdopodobieństwo pojawienia się ich również jest wysokie. Rozstępy, gdy pojawiają się po raz pierwszy, mogą mieć czerwony lub fioletowy kolor, co jest absolutnie normalne. Gdy Twoja skóra będzie się ponownie kurczyć kolor rozstępów zmieni się na srebrzysto biały. Istnieje kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby poprawić i nawilżyć swoją skórę.
Nie ma żadnego magicznego środka, który pozwoliłby zapobiec rozstępom ale rozsądne jest zwracanie uwagi na to, aby przybierać na wadze w sposób stały i stopniowy, ćwiczyć i odżywiać się zdrowo. Do leczenia rozstępów można użyć kremów, żeli i płynów, które należy wmasowywać ruchami okrężnymi w obszarach, gdzie pojawiły się zmiany, zawsze unosząc w kierunku serca co spowoduje zwiększenie cyrkulacji i pomoże masowanemu obszarowi. Zastosować można również laser i kosmetykę chirurgiczną (na własny koszt!).
Zęby
W trakcie ciąży Twoje dziąsła staną się bardziej miękkie, a więc bardziej narażone na infekcje i krwawienie. W Wielkiej Brytanie kobiety są uprawnione do bezpłatnego leczenia stomatologicznego w trakcie całego okresu ciąży i przez rok po narodzinach dziecka.
Siara
Twoje piersi zaczną się zmieniać i przygotowywać na karmienie dziecka tak szybko, jak tylko zajdziesz w ciążę.
W czasie ciąży twoje piersi będą się zmieniać i po porodzie również będą inne. Na początku ciąży twoje sutki staną się wrażliwe a twoje piersi mogą nawet puchnąć – jest to jeden z charakterystycznych i wczesnych objawów ciąży.
W późniejszym okresie ciąży twoje sutki nabiorą ciemniejszej barwy, powodem takiej zmiany jest to, że noworodki widzą w czerni i bieli. Brodawki które są ciemniejsze są dla nich łatwiejsze do znalezienia w trakcie karmienia piersią.
Wokół otoczki pojawią się drobne guzki i zaczną one wydzielać oleistą substancję przeznaczoną do czyszczenia i ochrony brodawek sutkowych, gdy ty będziesz karmić dziecko piersią. Oleista substancja będzie miała specyficzny zapach, który zachęcać będzie Twoje dziecko poruszania się w kierunku Twoich sutek.
Gdy dziecko już się urodzi to Twoje piersi będą miały rozmiar kilku filiżanek, jest to spowodowane wzrostem tkanki gruczołowej, która może podwoić swoją wielkość w czasie ciąży. Każda kobieta jest inna pod tym względem, niektóre piersi będą znacznie większe niż inne ale nie należy się tym przejmować, ponieważ będziesz mogła produkować swoje mleko bez względu na wielkość piersi.
Twoje pierwsze mleko może nie mieć zbyt apetycznego wyglądy dla Ciebie przez jego kremową konsystencję i żółty odcień, ale właśnie to mleko jest najważniejsze dla dziecka. Siara posiada bardzo skoncentrowaną i wysoką zawartość białka, mało tłuszczu oraz zdrowe przeciwciała i to jest wszystko to, czego Twoje dziecko będzie potrzebować w pierwszych trzech dniach swojego życia. Młodziwo przekazuje Twojemu dziecku odporność i wszystkie składniki pokarmowe potrzebne w jego pierwszych kilku dniach życia w naszym świecie.
Około trzech dni po porodzie Twoje piersi zaczną wydzielać normalne mleko zamiast siary, w tym czasie możesz zacząć odczuwać ich większy ciężar i uczucie pełności/rozpierania.
Wyciekanie pokarmu
Jedną z rzeczy w trakcie ciąży, o której sporo ludzi zupełnie zapomina to wyciekanie pokarmu – u niektórych matek pojawią się one jeszcze przed porodem. Kiedy to nastąpi jest zupełnie indywidualne dla danej osoby – może się to zdarzyć wcześnie w trakcie ciąży albo tuż przed porodem, tak czy owak jest to zupełnie normalne. Niektóre matki stwierdzają nawet, że wyciek pojawia się jedynie w jednej piersi!
Substancja, która wycieka z Twojej piersi to zagęszczone mleko, znane pod nazwą młodziwa (siary) – nie ma znaczenia jak duże tego mleka wycieka i nie ma to wpływu na ilość mleka, którą wytwarzać będą Twoje piersi, gdy urodzisz już swoje dziecko.
W chwili gdy mleko wycieka z Twoich piersi możesz użyć wkładek laktacyjnych – upewnij się jednak, że je regularnie zmieniasz. Jeśli jest to niewielka ilość to materiał Twojego stanika powinien wystarczyć.
Jeśli w jakimkolwiek momencie zauważysz krew w wyciekającym mleku powinnaś porozmawiać o tym ze swoim lekarzem domowym.
W trakcie ciąży Twoje piersi mogą powiększyć się dwukrotnie co może również spowodować pojawienie się rozstępów. Rozstępy są bardzo zależne od typu skóry – niektórzy ludzie mają skórę bardziej elastyczną niż inni a u niektórych matek rozstępy mogą się zupełnie nie pojawić.
Być może doświadczyłaś już rozstępów, gdy dorastałaś w okresie pokwitania, stąd powinnaś wiedzieć, że rozstępy mogą się pojawiać i być bardzo widoczne ale słabną one w miarę upływu czasu.
Pamiętaj, aby skóra piersi była miękka i elastyczna, regularnie ją nawilżaj albo alternatywnie używaj specjalnego olejku do zapobiegania i leczenia rozstępów.
Zawroty głowy przy wstawaniu to rzecz normalna, upewnij się, że nie wykonujesz zbyt gwałtownych ruchów
Zawroty głowy są normalnym objawem ciąży – zwłaszcza w pierwszym trymestrze. Istnieje taka możliwość, że będą one występować w trakcie całej ciąży.
Powodem zawrotów głowy jest wzrost ilości hormonów w organizmie – hormony te powodują, iż Twoje naczynia krwionośne rozszerzają się, dzięki czemu zwiększa się przepływ krwi do Twojego dziecka. Jednakże drugim skutkiem tego działania jest to, że spowalniany jest przepływ krwi dla Ciebie co obniża ciśnienie i właśnie powoduje zawroty głowy.
Innymi przyczynami zawrotów głowy jest anemia albo żylaki. Innym powodem zawrotów głowy jest niski poziom cukru we krwi a to spowodowane jest próbami dostosowania zmian metabolizmu przez Twoje ciało.
W późniejszym okresie ciąży jeśli dalej występować będą zawroty głowy to może być to spowodowane przez Twoją macicę, która wywiera nacisk na naczynia krwionośne lub też jeśli leżysz na plecach to ciężar Twojego dziecka może naciskać na niektóre żyły.
Istnieje wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby spróbować uniknąć zawrotów głowy – oto kilka pomysłów:
- Gdy wstajesz, zawsze rób to powoli.
- Gdy będziesz już w drugim trymestrze ciąży spróbuj nie kłaść się na plecach, ponieważ wtedy ciężar dziecka może naciskać na niektóre żyły.
- Staraj się nie stać w jednym miejscu przez dłuższy czas a jeśli musisz, staraj się poruszać.
- Upewnij się, że jadasz regularnie posiłki z dużą zawartością żelaza i nie masz długich przerw pomiędzy posiłkami.
- W końcu unikaj gorącego prysznica lub kąpieli.
- Jeśli w jakiejkolwiek chwili poczujesz, że Twoje zawroty głowy mogą doprowadzić do omdlenia, połóż się, weź kilka głębokich oddechów i sprawdź czy nie jest Tobie zbyt gorąco.
Jeśli Twoje zawroty głowy powodują kołatanie serca, bóle głowy lub nieostre widzenie, to mogą być to oznaki anemii, która może mieć wpływ na ciążę. W takim wypadku musisz skontaktować się ze swoim lekarzem domowym lub położną.
Jeśli w jakimkolwiek momencie masz zawroty głowy i pojawiają się u Ciebie bóle brzucha lub krwawienie z macicy musisz natychmiast skontaktować się z lokalnym szpitalem, gdyż mogą być to objawy przedwczesnego odklejania się łożyska – leżącego łożyska lub ciąży pozamacicznej.