Pomocne artykuły
Więź
Więź pomiędzy rodzicami a dzieckiem to ogromne przywiązanie jakie poczujesz, pewność, że zrobisz dla niego wszystko, powód dla którego nie możesz przestać patrzeć się na swoje dziecko, nie możesz przestać całować i fakt, że chroniłabyś je za cenę swojego życia.
Ten rodzaj więzi może powstać bardzo szybko, w przeciągu kilku minut lub godzin po narodzinach, albo też może to zając bardzo długo i zależy to od innych przyczyn (ale nie zawsze). Być może w trakcie porodu wystąpiły komplikacje albo też dziecko przyszło na świat z problemami zdrowotnymi lub też przyszło na świat przedwcześnie – jest wiele czynników, które uniemożliwiają natychmiastowe nawiązanie więzi, ale nie oznacza to, że przywiązanie nie powstanie w późniejszym okresie.
Nawiązywanie więzi z noworodkiem jest stymulowane od pierwszego kontaktu skórnego, a Twoja położna z pewnością doradzi Ci karmienie piersią zaraz potem. Jeśli nie jest to możliwe w przypadku Twojego dziecka to nie zamartwiaj się – istnieje wiele innych okazji, aby tę więź budować. Poniżej kilka czynności, które możesz wykonywać razem ze swoim dzieckiem, które pomogą zbudować więź między wami:
- Nawiązuj kontakt wzrokowy przy każdej okazji
- Rozmawiaj z dzieckiem i mu śpiewaj
- Karm piersią
- Śpij w tym samym pomieszczeniu
- Wykonuj masaż dla niemowląt
- Zawsze reaguj na płacz dziecka
- Często przytulaj dziecko
Karmienie piersią to jeden z najlepszych sposobów na silną więź z dzieckiem, zapewnia ono nie tylko optymalne odżywianie, ale komfort, pielęgnację a także specjalny czas dla Ciebie i dziecka.
Proces karmienia piersią powoduje wydzielanie oksytocyny, która jest hormonem miłości i powoduje nawiązywanie więzi pomiędzy mamą i dzieckiem. Co więcej, Twoje dziecko będzie się uspakajać już tylko dzięki zapachowi twojego pokarmu.
Kontakt ze skórą podczas karmienia piersią jest bardzo kojący i łagodzący, jest uznawany za pierwszy język jakim posługuje się dziecko. Mimika będzie pokazywać Twoje uczucia miłości i sympatii a Ty sama zauważysz jak dziecko będzie próbować tę mimikę po jakimś czasie naśladować.
Twoje dziecko potrzebować będzie potwierdzenia Twojej obecności po wejściu w świat jaskrawych świateł, głośnych dźwięków i nowych zapachów. Karmienie piersią będzie przyczyniać się do budowania poczucia bezpieczeństwa, miłości i bliskości, co ma zasadnicze znaczenie dla jego rozwoju. Karmienie piersią może również zapobiegać chorobom, zwiększając odporność i może mieć wpływ na poziom IQ Twojego malca.
Więź z ojcem
Jako ojciec możesz wykonywać prawie wszystkie czynności jakie zostały wymienione powyżej, aby tworzyć więź ze swoim dzieckiem – prawie wszystkie, poza karmieniem piersią. Nie oznacza to jednak, że nie możesz się zaangażować w karmienie, w chwili gdy Twoje dziecko przyzwyczajone jest już do karmienia piersią około 6-8 tygodnia życia. Może się zdarzyć, że matki nie będzie w pobliżu, aby nakarmić dziecko piersią i wtedy będziesz musiał nakarmić malca odciągniętym pokarmem. W takim wypadku należy zastosować stymulowaną technikę karmienia, co ma na celu zwiększenie więzi poprzez dużą ilość kontaktu wzrokowego i reakcję na potrzeby dziecka. To bardzo szczególny czas dla ojca i dziecka, a zastosowanie tej metody nie tylko sprawi, że więź będzie silniejsza, ale ma również liczne korzyści zdrowotne dla Twojego malca poczynając od zmniejszenia ryzyka otyłości i cukrzycy, co zapobiega objawom podobnym do kolki, do poprawy rozwoju emocjonalnego i społecznego.