Pomocne artykuły
- Home
- Pomocne artykuły
- Witamy na świecie
- Baby blues
Baby blues
W tygodniu, w którym urodzi się Twoje dziecko (zwykle trzeciego dnia) możesz czuć się wykończona, zdenerwowana i nerwowa – jest to zjawisko znane pod nazwą”baby blues”. Chandry poporodowe są zjawiskiem bardzo powszechnym i występują u 8 na 10 mam, które doświadczają pewnych zmian w swoim nastroju w kilka dni po porodzie. Jeśli zastanowisz się nad tym, co Twoje ciało musiało przejść przez ostatnie 9 miesięcy a później w trakcie porodu to zrozumiesz, że Twój organizm potrzebuje teraz czasu, aby wrócić do tego, co było przed ciążą – nie tylko fizycznie, ale również psychicznie. Hormony związane z ciążą zaczynają opuszczać Twoje ciało w chwili, gdy Twoje piersi zaczynają wydzielać dojrzały pokarm i jest to moment, kiedy możesz zacząć odczuwać zmiany nastroju. Nie powinny wpływać one na Ciebie przez długi czas i zwykle mijają w ciągu paru dni, a czasami w ciągu paru godzin. U kobiet, które z powodzeniem karmią piersią, istnieje zmniejszone ryzyko rozwoju depresji poporodowej, ponieważ do organizmu wydzielany jest hormon szczęścia, oksytocyna, za każdym razem, gdy karmione jest dziecko.
Jeśli uważasz, że Twoja partnerka, krewna lub przyjaciółka przeżywa właśnie depresję poporodową możesz jej pomóc w następujący sposób:
- Utwierdź ją w przekonaniu, że robi kawał dobrej roboty
- Odciąż ją w pracach domowych – daj jej szansę odpoczynku
- Przytul ją, jeśli sądzisz, że tego potrzebuje
- Pozwól jej się wypłakać i wysłuchaj jej
Jeśli Twój nastrój nie polepszył się po miesiącu po porodzie powinnaś pójść do swojego lekarza lub porozmawiać z położną środowiskową, bo możesz mieć depresję poporodową (PND). PND to forma depresji, która może rozwinąć się w ciągu pierwszych 6 tygodni od porodu, ale wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy, że ją ma i dlatego mogą jej nie leczyć, mimo, że odczuwają jej skutki. Depresja poporodowa jest znacznie bardziej powszechna niż myśli większość ludzi i dotyka około 1 na 10 mam (ten poziom jest znacznie wyższy u nastolatek) a wiele matek, które boryka się z tym problemem nie przyznaje się do tego i myśli, że to czyni z nich złe matki. PND może się objawiać w różny sposób, ale najczęściej wiąże się z lękami i odczuciem, że matka nie będzie w stanie poradzić sobie z dzieckiem. Poniżej znajduje się lista głównych objawów:
Poniżej znajduje się lista głównych objawów:
- Stałe uczucie smutku
- Brak energii i skrajne zmęczenie
- Przygnębienie w stosunku do otoczenia i brak radości z czegokolwiek
Inne objawy mogą obejmować:
- Kłopoty ze snem, nawet gdy dziecko śpi spokojnie
- Bóle i dolegliwości somatyczne
- Niemożność powstrzymania płaczu
- Poczucie winy i obwinianie siebie
- Brak koncentracji i trudności w podejmowaniu decyzji
- Utrata pamięci
- Ataki paniki
- Niski poziom pewności siebie
- Niepokój i pobudzenie
- Trudności z nawiązaniem więzi z dzieckiem
- Poczucie, że nie poradzisz sobie
- Myśli o samobójstwie lub samookaleczeniach
- Przerażające myśli o wyrządzeniu krzywdy dziecku
Depresja poporodowa może być druzgocąca i może wpływać na Twoje codzienne życie tak, więc im szybciej ją zdiagnozujesz, tym łatwiej będzie ją leczyć. Skala depresji determinuje leczenie, jakie zostanie zaoferowane od porad jak sobie pomóc, terapie takie jak poznawcza terapia behawioralna (CBT) do stosowania leków antydepresyjnych. Więc jeśli uważasz, że Twoja partnerka lub przyjaciółka cierpi na depresję poporodową spróbuj z nią porozmawiać i namów ją do tego, aby zgłosiła się z tym problemem do specjalisty. Odwiedź swojego lekarza domowego albo porozmawiaj z kimś bliskim, kto zrozumie Twoje odczucia – PND to choroba przejściowa, ale i tak musi być leczona. Pamiętaj również o tym, że nikt nie będzie Ciebie oceniał, ze względu na to, że jesteś chora.