Pomocne artykuły
- Home
- Pomocne artykuły
- Powrót do pracy
- Karmienie w tempie responsywnym
Karmienie w tempie responsywnym
Niektóre z dzieci bardzo łatwo zaczną korzystać z butelki, gdy zostanie im ona zaoferowana, inne zaś potrzebują na to więcej czasu, aby przyzwyczaić się do nowej metody karmienia. Zawsze musisz być cierpliwa, spokojna, pewna siebie i zdecydowana – to jest nowa umiejętność dla Twojego dziecka. Niektóre niemowlęta są bardziej skłonne do przyjmowania pokarmu z butelki, gdy są senne, gdy nie są szczególnie głodne i możesz stwierdzić, że taki właśnie moment jest idealny na zaproponowanie maluchowi butelki z odciągniętym pokarmem.
Uważaj na długie przerwy w karmieniu butelką
Jedną z największych obaw matek, w trakcie okresu zbliżającej się daty ich powrotu do pracy jest strach przed tym, że ich dziecko nie będzie chciało zaakceptować butelki. Nie można zakładać, że dziecko które było karmione butelką jednorazowo przed wieloma tygodniami, opanowało tą umiejętność i została ona przez nie zapamiętana na zawsze. Jest to czynność, do której dziecko musi być przyzwyczajone i dlatego powinnaś unikać długich przerw w karmieniu butelką” (tzn. pięć do siedmiu dni bez karmienia butelką). Niektóre dzieci bardzo dobrze sobie poradzą z rzadkim lub okazjonalnym korzystaniem z butelki, inne zaś, nawet takie, które wcześniej łatwo korzystały z butelki, odmówią ponownego jej użycia po j przerwie. Gdy raz wprowadzono butelkę, powinna być ona używana systematycznie. Co drugi dzień, lub trzy albo cztery butelki tygodniowo, zazwyczaj to wystarczy. Jeśli nie ma potrzeby karmienia pełną butelką, do utrzymania umiejętności wystarczy podanie 30 ml pokarmu.
Pozycje karmienia w tempie responsywnym
Członkowie rodziny jak i opiekunowie powinni być zachęcani do karmienia butelką przy bliskim kontakcie fizycznym, kilkakrotnymi zmianami pozycji w trakcie karmienia i częstymi przerwami aby wchodzić w interakcję z dzieckiem. Twoje dziecko powinno być karmione butelką w pozycji półpionowej ze smoczkiem ustawionym w pozycji poziomej (ale wypełnionym pokarmem). Umożliwia to dziecku lepiej kontrolować przepływ i uniknąć zbyt dużych ilości mleka. W typowej nachylonej pozycji karmienia butelką mleko będzie płynąć szybciej ze względu na grawitację, a dziecko będzie musiało pić szybciej, aby nadążyć za jego przepływem. Bardziej wyprostowana pozycja polepszy tempo przepływu. Jeśli Twoje dziecko zrobi sobie przerwę na odpoczynek lub aby wziąć głębszy oddech, to jest to znak dla opiekuna, aby zabrać butelkę, pozwolić dziecku odpocząć lub umożliwić „odbijanie” (beknięcie) . Nie ma potrzeby, aby odciągać butelkę od dziecka, jeżeli aktywnie ssie tylko dlatego, że minęło 5 minut lub z butelki ubyło 30 ml pokarmu. Zamiast czekać na naturalną przerwę, aby wyjąć butelkę i zrobić przerwę wejdź w kontakt wzrokowy z dzieckiem, przemów do niego, poczekaj aż mu się odbije. Upominaj opiekunów, aby nigdy nie wspierali butelki na czymkolwiek – to może doprowadzić do zadławienia. Twoje dziecko zasługuje na fizyczny kontakt podczas karmienia. Technika ta, z wykorzystaniem nowej koncepcji odciągania i przechowywania pokarmu oraz karmienia i opieki, pozwoli Ci dłużej karmić piersią.