Karmienie piersią i Ty - Lansinoh

Karmienie piersią i Ty

Możesz się tego nie spodziewać, ale po urodzeniu dziecka Twoje życie zmieni się pod każdym względem. Będziesz nie tylko bardziej zmęczona, ale może trochę przytłoczona świadomością, że na Twoich barkach spoczywa odpowiedzialność za maleńkie istnienie, które nieustannie okazuje swoje potrzeby i zabiera zachłannie Twój czas. Na szczęście, natura przygotowała
nas na taką zmianę, dzięki czemu zakochujemy się w noworodkach i chętnie poświęcamy im czas i energię, jakiej potrzebują, aby się rozwijać. Przygotuj się na pewne przeciwności, które oczywiście będziesz w stanie pokonać:

Obrzęk piersi:

Niektóre matki odkrywają, że gdy pojawia się mleko właściwe(około 3-5 dnia), ich piersi stają się bardzo pełne. Pomocne może być częste karmienie, a odciągnięcie odrobiny mleka (około jednej czy dwóch łyżeczek) ułatwi dziecku uchwycenie brodawki. Pomóc może również aplikacja chłodnych okładów z liści kapusty, która ma działanie przeciwzapalne.

Wyciekanie pokarmu:

Gdy u matek występuje nadmiar pokarmu i gdy piersi samoistnie regulują jego zapas, pokarm może wyciekać pomiędzy karmieniami. Stosując wkładki laktacyjne Lansinoh rozwiążesz ten krępujący problem. Kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.

Zapalenie piersi:

Jeśli na piersi zauważysz czerwoną bolącą plamę, czasami z guzkiem, stosuj ciepłe lub chłodne okłady. Wiele matek wykonuje w takiej sytuacji masaż obolałego obszaru.
Podczas karmienia układają dziecko nosem i brodą skierowanym w stronę bolesnego miejsca. Odciąganie pokarmu po karmieniu, aby ją nieco „opróżnić” może przyspieszyć wyleczenie. Zdarza się, że zablokowany zostaje por/przewód w piersi; w takim przypadku pomoże stosowanie ciepłych okładów przed karmieniem. Jeśli po 24 godzinnym odpoczynku, częstym stosowaniu okładów i karmieniu, czujesz się źle i/lub masz gorączkę, wizyta u lekarza i zastosowanie antybiotyków mogą okazać się nieuniknione. Niektóre kobiety, którym przepisuje się antybiotyki, przyjmują również probiotyki acidophilus bifidus, aby ponownie wprowadzić dobre bakterie do organizmu i uniknąć
pleśniawki. Jeśli cierpisz na nawracające zapalenie piersi, warto znaleźć jego przyczynę.

Bolesność brodawek:

Matki mogą doświadczać bolesności brodawek piersi, szczególnie w pierwszym okresie gdy dopiero uczą się karmienia piersią. Najczęściej spowodowana jest ona nieodpowiednią pozycją i przystawianiem dziecka do piersi. Dziecko musi objąć dużą część brodawki ustami, tak aby znalazła się ona głęboko w buzi dziecka. Zastosowanie Lanoliny Lansinoh może złagodzić bolesność. Lanoliny Lansinoh nie trzeba usuwać przed karmieniem piersią. Nie ma ona smaku ani zapachu, które mogłyby przeszkadzać dziecku podczas karmienia.

Pleśniawka

Pleśniawka to grzyb, który tworzy się w miejscach narażonych na wilgoć, takich jak brodawki piersi, czy jama ustna. Objawy to bolesność, zaczerwienienie, swędzenie łuszczące się lub błyszczące sutki, lub pojawienie się na piersi białego grzybka
Twoje dziecko może mieć białe plamy na języku lub policzkach, może również grymasić przy piersi.
Z drugiej strony, mogą nie pojawić się żadne objawy. Ból może trwać przez
całe karmienie i utrzymywać się nawet, gdy zmienisz pozycję. Możesz również odczuwać bolesność po karmieniu:
ból ten opisywany jest czasem jako palący, lub powodujący odczucie, jak gdyby po piersi przeciągano szkło.

Lekarz może przepisać lekarstwo doustne dla dziecka i maść dla matki, do jednoczesnego stosowania.
Jeśli ból jest odczuwalny w piersi, konieczne może być zastosowanie leku ogólnoustrojowego, przyjmowanego doustnie. Matki powinny unikać przyjmowania cukrów i drożdży. Ważna jest również staranna higiena rąk. Pomóc mogą również krótkie, częste sesje karmienia po mnie bolesnej stronie. Biustonosze, ręczniki powinno się prać regularnie w temperaturze przekraczającej 50 stopni Celsjusza i prasować. Jednorazowe Wkładki Laktacyjne należy wyrzucać po każdym karmieniu, a wielorazowe Wkładki Laktacyjne prać po każdym karmieniu.

Praca a karmienie piersią

Wiele kobiet świetnie radzi sobie łącząc pracę zawodową z karmieniem piersią. Wymaga to jednak dobrej organizacji i samozaparcia. Niektórym matkom przywozi się dzieci na karmienie w ciągu dnia, innym udaje się wyrwać do domu na karmienie dziecka. Niektóre odciągają mleko do butelek w pracy tak często, jak dziecko normalnie je, przechowują je w lodówce lub chłodzonym lodem opakowaniu. Takie mleko jest podawane dziecku następnego dnia. Wiele matek po zakończeniu urlopu macierzyńskiego powraca do pracy na pół etatu i karmi w wolne od pracy dni. Większość karmiących matek karmi dzieci tuż przed wyjściem do pracy, następnie gdy wraca z pracy, a potem, w nocy. Jeśli czujesz, że Twój pracodawca wywiera na Ciebie nacisk w kwestii karmienia piersią, uświadom mu, że karmione piersią dzieci rzadziej chorują niż te karmione sztucznie i tym samym matki biorą mniej zwolnień z pracy z powodu choroby dziecka.