Pomocne artykuły
- Home
- Pomocne artykuły
- Witamy na świecie
- Antykoncepcja i Seks
Antykoncepcja i Seks
Twoje dziecko przyszło na świat a Ty z każdym następnym dniem czujesz się coraz bardziej sobą. Oznacza to, że powoli powraca popęd seksualny i zapewne zaczynasz się zastanawiać, kiedy znowu będziesz mogła się kochać ze swoim partnerem. Dobra wiadomość – nie ma żadnych reguł co do tego, kiedy można ponownie rozpocząć życie płciowe, ale może będziesz chciała poczekać aż minie ból i zmęczenie tak, abyś mogła ponownie w pełni cieszyć się intymnymi chwilami. Możesz również rozważyć stosowanie żeli nawilżających, ponieważ zmiany hormonalne mogą spowodować, że Twoja pochwa będzie bardziej sucha niż zwykle.
A gdy już mówimy o seksie, nie możesz zapomnieć o jednej rzeczy – jest nią antykoncepcja. Być może po porodzie nie będzie to sprawa, o której będziesz myśleć w pierwszej kolejności, ale musisz wiedzieć, że wiele niechcianych ciąży przydarza się w pierwszych miesiącach po narodzinach, lepiej pomyśl więc o tym i przygotuj się jeśli chcesz przełożyć ciążę na później lub jej zapobiec.
Kiedy powróci miesiączka? Jeśli nie karmisz piersią to menstruacja może pojawić się już sześć tygodni po porodzie. Pamiętaj jednak o tym, że możesz zajść w ciążę przed wystąpieniem pierwszej miesiączki po porodzie, ponieważ owulacja zaczyna się około dwóch tygodni przed miesiączką! Dlatego też musisz powrócić do antykoncepcji równolegle z powrotem do życia seksualnego. Nie czekaj do kontroli poporodowej ani na powrót miesiączkowania – zajść w ciążę możesz już w międzyczasie! Istnieje kilkanaście metod antykoncepcji, z których możesz wybierać:
- Prezerwatywy męskie i kobiece – możesz zacząć je używać tak szybko jak chcesz – zapewniają one skuteczność odpowiednio w 98% i 95% pod warunkiem prawidłowego ich użycia;
- Wkładka domaciczna – na tą metodę możesz się zdecydować najwcześniej 3 tygodnie po porodzie. Zapewnia on 99% skuteczności, ale nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Jest to bardzo dobra metoda o ile nie planujesz kolejnego dziecka w przyszłości ponieważ zakłada się ją na kilka lat.
- Pigułki hormonalne – tę metodę możesz zacząć stosować od trzeciego tygodnia po porodzie, ale jedynie wtedy jeśli nie karmisz piersią. Jeśli jesteś matką karmiącą dziecko młodsze niż 6 miesięcy, branie pigułek może wpłynąć na ograniczenie produkcji pokarmu. Jeśli zdecydujesz się na branie pigułek 21 dnia po porodzie i będziesz je brała później to i tak przez pierwsze siedem dni musisz pomyśleć o dodatkowej antykoncepcji. Metoda ta jest skuteczna w 99%;
- Krążek dopochwowy i plaster antykoncepcyjny – każdą z tych metod możesz zacząć stosować od trzeciego tygodnia po porodzie, ale tylko wtedy, jeśli nie karmisz piersią. Jeśli jesteś matką karmiącą piersią, każda z tych metod może zredukować ilość produkowanego pokarmu.
- Pigułki zawierające jedynie progesteron – jest to sposób skuteczny w więcej niż 99% i można zacząć go stosować od 21 po narodzinach i od razu być chronioną przed ciążą. Jeżeli zaczniesz je brać później niż od 21 dnia po narodzinach, to możesz potrzebować dodatkowej antykoncepcji przez dwa dni od rozpoczęcia brania pigułek;
- Zastrzyki antykoncepcyjne – możesz wziąć jeden w dowolnej chwili po porodzie i na pewno ucieszy cię informacja, że wzięcie jednego zastrzyku jest zupełnie bezpieczne, gdy karmisz piersią. Jednakże, jeśli karmisz piersią, zaleca się odczekanie do szóstego tygodnia po narodzinach przed wzięciem zastrzyku, w takim wypadku zmniejsza się również prawdopodobieństwo ciężkich i nieregularnych krwawień. Metoda ta jest skuteczna więcej niż w 99% i zabezpiecza na okres ośmiu lub dwunastu tygodni w zależności od rodzaju zastrzyku. Jeśli przyjmiesz zastrzyk przed 21 dniem od narodzenia od razu będziesz chroniona przed zajście w ciążę ale jeśli będzie to po 21 dniu to powinnaś stosować inne metody zabezpieczenia przez siedem dni po zastosowaniu zastrzyku;
- Wkładki wewnątrzmaciczne (IUD) lub system zahamowania wewnątrzmacicznego (IUS) – obie te metody mają skuteczność wyższą niż 99% i mogą być zastosowane od czwartego, szóstego tygodnia po narodzinach (w niektórych wypadkach nawet 48 godzin po urodzeniu). Obie są bezpieczne w użyciu w trakcie karmienia piersią, ponieważ nie wpływają one w żaden sposób na produkcję pokarmu. W przypadku wyboru stosowania tych metod będziesz musiała zabezpieczać się w inny sposób od 3 tygodnia po narodzinach, aż do chwili, gdy można założyć IUD lub IUS.
- Membrana lub kapturek – jeśli są prawidłowo używane ze środkiem plemnikobójczym obie te metody gwarantują skuteczność zapobiegania ciąży na poziomie 92% – 96%. Przed użyciem membrany lub kapturka zaleca się odczekać co najmniej sześć tygodni po urodzeniu i będziesz musiała prawdopodobnie wybrać inny rozmiar.
- Naturalne planowanie rodziny – „Kalendarzyk małżeński” – chociaż jeśli jest stosowane w sposób prawidłowy to można osiągnąć efektywność nawet 99% to statystyki pokazują, że realna skuteczność tej metody to około 75% co spowodowane jest różnymi błędami. Metoda ta jest jeszcze bardziej trudna do stosowania po porodzie ponieważ wszelkie symptomy o płodności w tym okresie są rozregulowane. Jeśli zdecydowałaś się na karmienie piersią to wszelkie sygnały obserwowane podczas stosowania naturalnych metod zapobiegania ciąży nie są wiarygodne.
- Karmienie piersią – podczas karmienia piersią nie będziesz miesiączkowała, tak więc będziesz zadowolona ze stosowania tej metody – laktacyjny brak miesiączki – jako formy antykoncepcji. Może ona być skuteczna do 98% w zapobieganiu niechcianej ciąży, ale tylko wtedy jeśli spełnione są w całości wszystkie poniższe warunki:
- W pełni lub prawie w pełni karmisz swoim pokarmem, co oznacza, że dziecko dostaje jedynie mleko matki i ewentualnie bardzo niewiele pokarmów uzupełniających.
- Obserwujesz u siebie kompletny brak menstruacji (nie pojawiają się u Ciebie żadne plamienia/krwawienia przypominające miesiączkę).
- Twoje dziecko ma mniej niż sześć miesięcy.
Podczas pierwszych zbliżeń po porodzie dajcie sobie czas na próby i jeżeli będziesz czuła ból lub dyskomfort może okazać się że warto odczekać pewien czas aż Twoje ciało wróci do formy sprzed ciąży.
Aby uzyskać więcej informacji na temat metod antykoncepcji po urodzeniu, skontaktuj się z twoim lekarzem ginekologiem, położną lub pielęgniarką środowiskową.