Pomocne artykuły
- Home
- Pomocne artykuły
- Karmienie piersią
- Co na popękane brodawki przy karmieniu?
Co na popękane brodawki przy karmieniu?
Popękane brodawki to częsty problem świeżo upieczonych mam. Wbrew pozorom występuje on u większej ilości kobiet, niż się o tym słyszy. Przyczyn jego pojawiania się jest kilka, ale na szczęście na każde z nich jest proste rozwiązanie. Sprawdź, co powinnaś zrobić, jeżeli ten kłopot dotyczy również Ciebie.
Dlaczego brodawki pękają?
Zacznijmy od wytłumaczenia, dlaczego brodawki pękają? Wynika to z tego, że przy początkach laktacji brodawki bardzo pęcznieją od pokarmu znajdującego w piersi, przez co dochodzi do ich pękania. Kolejną przyczyną jest siła ssąca wytwarzana przez dziecko. W większości przypadków dolegliwość ta jest spowodowana w głównej mierze przez nieprawidłową technikę karmienia niemowlaka. Jeśli dziecko nie jest w stanie złapać całej brodawki, bo za mało otwiera buzię, dochodzi do większego nacisku i mocniejszego zasysania. Również wcześniactwo czy wady anatomiczne, z którymi rodzi się dziecko przyczyniają się do pękających brodawek.
Jak sobie radzić z popękanymi brodawkami?
Zacznij od znalezienia przyczyny problemu. Jeżeli wynika to z nieprawidłowej techniki karmienia, skonsultuj się z doradcą laktacyjnym. Być może wystarczy zmiana pozycji karmienia, abyś zapomniała o bólu, który towarzyszy najważniejszym chwilom macierzyństwa. Obserwuj, w jaki sposób odstawiasz dziecko od piersi. Czy przypadkiem nie odciągasz go, kiedy jeszcze maluch trzyma sutek w buzi? Jeśli tak, spróbuj to zmienić, ponieważ w ten sposób twoja pociecha dodatkowo zaciska usta na brodawce wytwarzając dodatkowe podciśnienie. Przed odstawieniem dziecka od piersi włóż pomiędzy sutek a buzię mały palec, dzięki czemu unikniesz zasysania.
Jeśli mimo prawidłowej techniki Twoje brodawki nadal pękają:
- Smaruj brodawki mlekiem – mleko, które produkujesz, idealnie sprawdzi się jako łagodzący środek, dzięki któremu popękana skóra szybciej się zregeneruje. W pokarmie znajdują się substancję tworzące barierę ochronną.
- Stosuj specjalistyczne preparaty – jeżeli czujesz, że mleko nie przynosi wystarczającej ulgi, zastosuj specjalne kremy, które zawierają lanolinę mającą działanie łagodzące. Produkt Lansinoh Lanolina HPA to w pełni hipoalergiczna lanolina, która gwarantuje 100% bezpieczeństwa dla dziecka podczas stosowania. Nie musisz nawet myć piersi po jej zastosowaniu, bo nie zawiera żadnych dodatkowych składników. Nie ma smaku ani zapachu, dlatego nie zaburza procesu karmienia i nie zniechęci malucha do piersi.
- Odsłaniaj piersi – gdy tylko możesz, poleż przez chwilę z odsłoniętymi piersiami. Wietrzenie ich zapobiega gromadzeniu się wilgoci w biustonoszu, która jest doskonałym środowiskiem do namnażania wszelkiego rodzaju bakterii i drobnoustrojów .
- Masaż strumieniem wody – ulgę dla popękanych brodawek przynosi wodny masaż pod prysznicem – przez chwilę, kolistymi ruchami, masuj piersi wodą. Nie wycieraj ich później ręcznikiem, lecz pozwól wyschnąć. Dodatkowo, możesz zastosować kompresy żelowe Lansinoh Therapearl 3w1, które stosuje się przy stanach zapalnych.
- Stosuj osłonki laktacyjne – chociaż stosowanie osłonek laktacyjnych może budzić pewne kontrowersje, to jednak zastosowanie ich jako pierwszej pomocy przy popękanych brodawkach przynosi wielką ulgę. Posiadają małe otwory, przez które mleko matki wypływa bez problemu, a dziecko nie wytwarza tak dużego ciśnienia podczas ssania, co pozwala zregenerować się brodawkom. Ich kształt przypomina naturalny kształt brodawki, dlatego nie stanowią one dla malucha żadnej przeszkody. Osłonki laktacyjne Lansinoh zostały zaprojektowane w taki sposób, aby później, po ich odstawieniu, dziecko mogło poradzić sobie z bezpośrednim karmieniem. Osłonki Lansinoh stanowią też rozwiązanie przejściowych problemów, jak np. bardzo duży obrzęk piersi, który także utrudnia dziecku uchwycenie brodawki. Są też wielką pomocą dla mam z wklęsłymi lub płaskimi brodawkami.
Jeżeli żaden ze sposobów nie przynosi ulgi, a na Twoich piersiach rozwija się stan zapalny, koniecznie skonsultuj się z lekarzem, który dobierze odpowiednią kurację – aby te chwile bliskości z dzieckiem sprawiały Ci przyjemność, a nie ból.