Pomocne artykuły
- Home
- Pomocne artykuły
- Karmienie piersią
- Co to znaczy, że laktator jest dwufazowy?
Co to znaczy, że laktator jest dwufazowy?
Laktator dwufazowy to Twój prawdziwy sojusznik w naturalnym karmieniu piersią. Wyjaśniamy, czym tak właściwie są laktatory dwufazowe i dlaczego warto ich używać.
O laktatorach napisano już wiele, ale nadal pojawiają się pytania dotyczące poszczególnych funkcji tych urządzeń. Funkcją, którą szczególnie zwraca uwagę i często przesądza o tym, na zakup którego modelu się zdecydujemy, jest dwufazowość.
Szybko i wolno, czyli kilka słów o pobieraniu pokarmu
Laktatory dwufazowe charakteryzują się dwiema fazami podczas pracy:
- fazą let-down,
- fazą expression.
Ich zastosowanie w działaniu laktatorów nie jest przypadkowe. To odzwierciedlenie naturalnego rytmu ssania dziecka.
Faza let-down rozpoczyna pracę laktatora. W tym czasie głównym zadaniem jest pobudzenie gruczołów mlecznych do pracy, czyli, mówiąc najprościej, stymulacja produkcji pokarmu. Największy problem mają z tym świeżo upieczone mamy. U wielu z nich potrzebna jest dodatkowa pomoc z zewnątrz, nim organizm zorientuje się, że to już najwyższy czas na karmienie dziecka. Dzieje się tak najczęściej przy konieczności wywołania porodu lub porodzenie przedwczesnym. Faza ta przypomina pierwsze chwile po przystawieniu dziecka do piersi, kiedy maluch szybko i łapczywie stara się pobrać pokarm.
Faza druga, czyli expression, odzwierciedla późniejszy etap karmienia pociechy, gdy ta już zaspokoiła pierwszy głód. Wtedy dziecko je wolniej, ruchy są bardziej płytkie i spokojne. Wtedy mleko staje się gęstsze i wypływa wolniej.
Kto powinien zaopatrzyć się w laktator dwufazowy?
Tak naprawdę powinna być to każda mama, która chce w sposób naturalny karmić dziecko. Mleko mamy to najlepsze, co może dostać dziecko podczas pierwszych miesięcy swojego życia. Problemy z laktacją w różnej formie dotykają praktycznie wszystkie kobiety karmiące. Niektóre z nich mają trudności z wytworzeniem pokarmu, inne zaś zmagają się z jego nadmiarem. Jeszcze inna grupa może z kolei narzekać na bolesność piersi spowodowaną nagromadzeniem pokarmu. Bez względu na przyczynę, laktator pomaga rozwiązać te problemy.
Ręczny czy elektryczny?
Teraz już wiesz, dlaczego warto zaopatrzyć się w laktator dwufazowy, ale pozostaje jeszcze pytanie, czy powinien być to model ręczny czy elektryczny. Tak naprawdę jest to bez różnicy, ponieważ oba rodzaje laktatorów mogą posiadać funkcję dwufazowości. Laktatory Lansinoh, zarówno ręczne, jak i elektryczne, są wyposażone w mechanizm dwufazowy. Oznacza to, że już nie musisz się martwić, czy posiadasz odpowiedni budżet na zakup właściwego laktatora. Mitem jest, że tylko modele elektryczne są w stanie stymulować obie fazy ssania. Nawet przy pomocy laktatora ręcznego osiągniemy pożądany efekt. Laktatory Lansinoh posiadają specjalny przycisk, który pozwala na łatwe przełączenie pomiędzy jedną a drugą fazą.
Dla każdej mamy
Laktator dwufazowy sprawdzi się nie tylko dla mam, które mają problem z wytwarzaniem pokarmu. Urządzenia tego rodzaju można także użyć tuż przed karmieniem dziecka, jednak nie po to, aby pobudzić laktację, ale by uchronić dziecko przed zachłyśnięciem. Gdy pokarm wypływa za szybko, a dziecko nie nadąża z jego połykaniem, pojawia się ryzyko zakrztuszenia. Może to być groźna sytuacja, laktator natomiast pozwala jej uniknąć.
Podsumowując: laktatory dwufazowe to uniwersalne narzędzia ułatwiające karmienie. Pomagają też uzyskać większą ilość pokarmu, jeśli wiemy, że nie będziemy mogły przystawić dziecka do piersi. Poza tym laktatory dwufazowe naturalnie wspierają proces laktacji i nie zaburzają go, w przeciwieństwie do urządzeń o jednej prędkości.