Pomocne artykuły
- Home
- Pomocne artykuły
- W oczekiwaniu na dziecko
- Ćwiczenia w trakcie ciąży
Ćwiczenia w trakcie ciąży
Kiedyś wierzono, że ćwiczenia w czasie ciąży są zbyt męczące dla nienarodzonego dziecka i mogą mieć negatywny wpływ na jego rozwój, ale teraz wiemy, że nie jest to prawdą – w rzeczywistości matka i dziecko odnoszą korzyści z ćwiczeń. Kontrolowane ćwiczenia zajmujące 15-30 minut dziennie 3 razy w tygodniu zwiększają rozwój mózgu dziecka oraz poprawiają kondycję jego układu krążenia.
Istnieje również bardzo wiele korzyści dla mam:
- Poprawiają one napięcie mięśni, siłę i wytrzymałość, co ułatwia przygotowanie do porodu
- Poprawiają Twój nastrój i zapobiegają depresji poporodowej.
- Poprawiają jakość snu
- Zmniejszają dyskomfort i bóle, które pojawiają się w trakcie ciąży.
- Pomagają zapobiegać i leczyć cukrzycę ciążową, jak również stan przedrzucawkowy
- Ułatwiają Twojemu ciału powrócić do formy sprzed ciąży po narodzinach.
Istnieje wiele rodzajów ćwiczeń, które są zalecane w trakcie ciąży, ale przede wszystkim należy zwrócić uwagę na te zwiększające tętno serca i niepowodujące zbyt dużego obciążenia fizycznego – w trakcie ćwiczeń powinnaś być w stanie rozmawiać bez ogromnego wysiłku. Jeśli wcześniej nie ćwiczyłaś powinnaś zacząć od czegoś spokojnego – np. od energicznego spaceru i przed rozpoczęciem ćwiczeń powinnaś porozmawiać o tym ze swoim lekarzem lub położną. Poniżej zamieszczona została lista odpowiednich ćwiczeń dla okresu ciąży – nie zapominaj jednak, że zawsze możesz wykonywać dużo ćwiczeń w trakcie swojego normalnego dnia – zamiast używać windy idź schodami, pamiętaj też, że prace w ogrodzie czy prace domowe też zaliczają się do ćwiczeń!
Spacery
To bardzo ważne ćwiczenie w trakcie ciąży, ponieważ można je zacząć od razu i kontynuować, aż do porodu. Jest bardzo spokojne i zwiększa tętno. Możesz też wybrać własne tempo, dostosowane do Twojej kondycji.
Bieganie
Jeśli wcześniej biegałaś, to nie masz powodu aby to zmieniać, ponieważ jest to wspaniały i szybki sposób, aby wykonać ćwiczeń i zwiększenie swojego tętna. Jeśli jednak bieganie jest czymś nowym dla Ciebie to najprawdopodobniej najlepiej będzie, jak skoncentrujesz się na bardziej spokojnych ćwiczeniach takich jak spacery czy pływanie. Również zaleca się zmniejszanie tempa i intensywności biegu w miarę jak zbliżasz się do końca ciąży tak, aby uniknąć upadków i nadmiernego obciążenia Twoich stawów.
Trening siłowy
Jest to bardzo dobry sposób na utrzymanie kondycji w trakcie całej ciąży, szczególnie jeśli robiłaś to już wcześniej. Musisz pamiętać o tym, aby używać lekkich ciężarków i nie przeciążać zbytnio swojego ciała, ponieważ może to spowodować obrażenia.
Aerobik
Aerobik w ciąży utrzymuje siłę Twoich płuc i serca a co ważne istnieją różne typy ćwiczeń dostępne dla wszystkich poziomów zaawansowania. Bez względu na to jaki poziom preferujesz, musisz upewnić się aby wykonywać ćwiczenia o niskim obciążeniu – np. aqua-aerobic.
Pływanie
Jest jednym z najlepszych ćwiczeń jakie możesz wykonywać – kąpiel łagodzi niektóre bóle związane z ciążą i nie obciąża stawów. Możesz również pływać zachowując swoje własne tempo tak, aby dostosować je do swojej sprawności fizycznej.
Joga.
Joga wzmacnia Twoje ciało, co jest doskonałym przygotowaniem do porodu i powrotu do formy po porodzie. Mówi się również, że może ona spowodować, iż poród będzie szybszy i bardziej komfortowy.
Pilates
Podobnie jak joga, Pilates pomaga wzmocnić mięśnie całego ciała i ma wpływ na Twoją postawę. Ta metoda ćwiczeń będzie również pomocna przy technikach oddychania i relaksu. Pilates koncentruje się bardzo na wzmocnieniu mięśni, które mogą się osłabić w czasie ciąży.
Na koniec to co może jest najbardziej istotne we wszystkich ćwiczeniach to wzmacnianie mięśni dna miednicy – jeśli to zrobisz, to będziesz szczęśliwa po porodzie!
Jeśli stwierdzisz u siebie jakikolwiek z poniższych symptomów powinnaś natychmiast przerwać ćwiczenia i skontaktować się z lekarzem a później może również zajść potrzeba zmniejszenia aktywności fizycznej; skurcze, bóle w klatce piersiowej, zawroty głowy, bóle lub obrzęk łydek, mniejsza sprawność ruchową dziecka, bóle głowy, osłabienie mięśni, upławy z pochwy lub krwawienie.