Pomocne artykuły
- Home
- Pomocne artykuły
- Witamy na świecie
- Czy Twoje dziecko miewa zaparcia?
Czy Twoje dziecko miewa zaparcia?
Jeśli Twoje dziecko wkłada sporo wysiłku podczas wypróżniania, nie zawsze oznacza to, że ma ono zaparcia. Liczba wypróżnień u każdego dziecka jest inna. Może wahać się od kilku na dzień do jednego na tydzień, ale tak długo jak jest to normalne dla Twojego dziecka, nie masz potrzeby się zamartwiać. Ale jeśli masz swoje obawy na temat zaparć zwróć uwagę na następujące objawy:
- Twardy brzuch.
- Utrata apetytu
- Śmierdzącą kupę i wiatry
- Płacz i dyskomfort u dziecka, ból lub podenerwowanie przed robieniem kupy
- Sucha i twarda konsystencja
Jeśli Twoje dziecko jest karmione piersią to prawdopodobieństwo zaparć jest niższe, ponieważ pokarm matki jest łatwiejszy do strawienia. Mleko kobiece zawiera hormon zwany motyliną, który zwiększa ruch jelit u dziecka, co sprawia, że częściej się ono wypróżnia.
W chwili, gdy zaczynasz wprowadzać pokarmy stałe, u dzieci bardzo często zaczynają pojawiać się zaparcia, ponieważ ich ciała muszą się nauczyć, jak trawić nowe pokarmy. W tym okresie częstotliwość i konsystencja opróżniania może się zmienić.
Aby pomóc dziecku w tym okresie upewnij się, że jest ono dobrze nawodnione i dostaje pokarm o dużej zawartości błonnika. Na przykład pure lub rozgniecione jabłka, morele, maliny i truskawki to potrawy bogate w błonnik.
Kluczem do unikania zaparć jest utrzymywanie Twojego dziecka w dobrym nawodnieniu. Podawaj swojemu dziecku 1 – 2 uncje schłodzonej wody, aby wspomóc ruchy jelit. Duża ilość płynu w organizmie spowoduje, że kupa dziecka będzie bardziej miękka i będzie mogła być łatwiej wydalona, podczas gdy odwodnienie powoduje jej suchość, twardość a co za tym idzie trudności w wypróżnianiu.
Oto kilka dodatkowych zaleceń, które mogą pomóc:
- Poruszaj nogami swojego dziecka tak, jakby jeździło na rowerze, aby pomóc w przetransportowaniu resztek wzdłuż jelita cienkiego.
- Masuj brzuszek swojego dziecka, zacznij od dołu i następnie masuj w koło na zewnątrz w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara. Jeśli będzie to dla dziecka nieprzyjemne przestań i spróbuj ponownie w innym czasie.
- Ciepła kąpiel może być bardzo dobrym sposobem, aby pomóc Twojemu dziecku łatwo wydalić stolec a poza tym może być pomocna w masażu brzuszka, gdy malec jest w wannie.
- Wokół odbytu nanieś troszkę kremu albo wazeliny, aby ułatwić dziecku wydalanie, gdy już do niego dochodzi.
Jeśli jesteś przekonana, że Twoje dziecko ma zaparcia, powinnaś zawsze to skonsultować ze swoim lekarzem rodzinnym lub pielęgniarką. Zaparcia mogą być oznaką chorób, takich jak alergie pokarmowe lub ewentualnych zatruć pokarmowych. W bardziej poważnych przypadkach, mogą być one oznaką zaburzeń metabolicznych lub chorób wrodzonych. Na przykład choroby Hirschsprunga, w której to jelito grube nie działa w sposób prawidłowy, ale należy pamiętać o tym, że są to przypadki bardzo rzadkie.