Pomocne artykuły
- Home
- Pomocne artykuły
- Karmienie piersią
- Dieta karmiącej mamy
Dieta karmiącej mamy
Gdy karmisz piersią, nie musisz spożywać wiele dodatkowych kalorii ani też nie musisz robić niczego specjalnego – upewnij się tylko, że odżywiasz się w sposób zdrowy i zrównoważony.
Zdrowe odżywianie nie musi oznaczać spędzania wielu godzin w kuchni – wiele pożywnych pokarmów nadaje się na przekąski albo też może być przygotowanych w łatwy i szybki sposób. Być może stwierdzisz, że łatwiej dla Ciebie jest jeść to na co właśnie masz ochotę i wybierać żywność, która da Ci uczucie lekkości!
Kobiety karmiące piersią często czują pragnienie, upewnij się więc, że spożywasz dużo płynów (dobrymi opcjami są woda, mleko i niesłodzone soki owocowe) i zawsze miej coś do wypicia, gdy siadasz, aby nakarmić dziecko. Pij tyle, aby zaspokoić swoje pragnienie ale też nie przesadzaj – nie ma udowodnionego związku między spożywaniem płynów a wydzielaniem pokarmu.
U kobiet karmiących piersią istnieje wyższe ryzyko wystąpienia niedoboru witaminy D. 90% witaminy D w organizmie wytwarzane jest w skórze z pomocą promieni słonecznych. Twój lekarz rodzinny lub też położna pomogą doradzić Ci w zakresie suplementów zawierających witaminę D.
Chociaż istnieją wyjątki, to większość matek karmiących piersią stwierdza, że może jeść to na co mają ochotę bez wpływu na ich dziecko (oczywiście w umiarkowanych ilościach), w tym pikantne potrawy. Jednakże powinnaś unikać nadmiaru niektórych rodzajów żywności i napojów:
Kofeina w okresie karmienia piersią.
Spożywanie zbyt dużej ilości kofeiny w trakcie karmienia piersią może powodować, że twoje dziecko nie będzie zasypiać, lub też sprawi, że będzie ono bardziej pobudzone, lepiej więc ograniczyć ilość napojów zawierających kofeinę (nie tylko herbatę czy kawę, ale także coca colę i napoje energetyczne). Kofeinę zawierają również niektóre leki na grypę, a w czekoladzie znajduje się substancja o nazwie teobromina, która jest bardzo podobna i może wywoływać takie same skutki.
Tłuste ryby w okresie karmienia piersią.
Jedzenie ryb jest korzystne dla Ciebie, ale nie spożywaj więcej niż dwie porcje tłustych ryb tygodniowo.
Zaleca się ograniczenie spożywania tłustych ryb przez kobiety karmiące piersią ponieważ zawierają one niewielkie stężenie zanieczyszczeń, które mogą odkładać się w organizmie. .
Alkohol w okresie karmienia piersią
Alkohol może być spożywany w okresie karmienia piersią w bardzo niewielkich ilościach i jest mało prawdopodobne, że okazjonalny drink zaszkodzi Twojemu dziecku. Jednakże rozsądne jest to, aby pić go bardzo niewiele (nie więcej niż jedna dwie jednostki raz lub dwa razy na tydzień) w okresie karmienia piersią.
Jeśli zamierzasz wypić troszkę więcej, ze względu na specjalną okazję, bardzo dobrym pomysłem jest wcześniejsze odciągnięcie pokarmu. Jeśli piłaś alkohol nigdy nie śpij na jednym łóżku lub kanapie razem ze swoim dzieckiem.