Pomocne artykuły
- Home
- Pomocne artykuły
- Karmienie piersią
- Długie karmienie piersią – wady i zalety
Długie karmienie piersią – wady i zalety
Od wielu lat badania dotyczące wpływu karmienia piersią na rozwój dziecka są niezmienne. Wszystkie jednoznacznie wskazują na to, że karmienie dziecka piersią jest najlepszą inwestycją w zdrowie malucha. Minimalny zalecany czas dla wyłącznego karmienia piersią wynosi 6 miesięcy, ale wiele mam decyduje się ten czas wydłużyć. Jakie są wady i zalety takiego rozwiązania?
Czym jest długie karmienie?
O długim karmieniu piersią mówimy, gdy czas przystawiania dziecka do piersi wynosi dłużej niż 12 miesięcy. Lekarze jako minimum zalecają wyłączne karmienie pokarmem mamy przez pierwszych 6 miesięcy życia dziecka, a potem rozszerzanie diety. Są mamy, które decydują się przedłużyć ten czas i karmią piersią nawet do trzeciego roku życia. Dla niektórych jest to kontrowersyjne, ale my skupimy się na wadach i zaletach takiego wyboru.
Zalety długiego karmienia piersią
Zacznijmy od zalet. Mleko mamy posiada wszystkie niezbędne dla malucha mikroelementy i witaminy. Wspomaga odporność dziecka, dzięki czemu maluch mniej choruje. Natura tak sprytnie to wymyśliła, że wraz z wiekiem dziecka zmieniają się także składniki odżywcze w mleku. Ich ilość zmienia się proporcjonalnie do rozwoju dziecka czyli np. różna jest ilość wapnia w zależności od tego, czy dziecko ma 3 miesiące czy 13 miesięcy. Możesz mieć zatem pewność, że karmiąc długo piersią Twoje dziecko nie będzie miało niedoborów.
Inna zaletą jest wzmacnianie więzi między mamą a dzieckiem. Karmienie piersią jest to czas spędzony z maluchem, który jest szczególnie istotny dla obu stron. Karmienie piersią zapewnia maluszkowi wszystko to, czego oczekuje od mamy, czyli poczucia bliskości i bezpieczeństwa. Mamy, które zdecydowały się na długie karmienie piersią mówią też o tym, że dzięki temu zawsze mają przy sobie coś, co nasyci dziecko gdy jest głodne lub spragnione. Nie muszą też kupować sztucznych mieszanek, które niektórzy uważają za niepełnowartościowe.
Wady długiego karmienia piersią
Każdy kij ma dwa końce, a zatem i długie karmienie ma swoje wady. Jako pierwszy minus większość mam wymienia uzależnienie od dziecka. Oznacza to ograniczenie czasu podczas wychodzenia z domu, ponieważ często muszą wrócić o konkretnej porze, by nakarmić malucha. Inną wadą jest fakt, że pokarm cały czas się zbiera i nawet jeśli nie musimy przerywać pracy, to jego nadmiar może wywoływać obrzęk piersi. W takich sytuacjach doskonale sprawdza się laktator ręczny, który jest cichy i lekki, dzięki czemu zawsze można go zabrać ze sobą i odciągnąć nadmiar zgromadzonego mleka – nawet w pracy.
Dla innych zaś problemem są nieprzespane noce, ponieważ dzieci karmione naturalnie często traktują pierś i picie mleka jako sposób na zasypianie. Częściej też budzą się w nocy i są rozdrażnione.
Jak więc widać, zalety i wady są dość oczywiste i tak naprawdę to od indywidualnych preferencji Mamy zależy, czy zdecyduje się przestać karmić piersią po pierwszych 6 miesiącach, czy też nie.