Pomocne artykuły
- Home
- Pomocne artykuły
- W oczekiwaniu na dziecko
- Dolegliwości w ciąży
Dolegliwości w ciąży
Teraz, gdy jesteś w ciąży, Twoje ciało przechodzi sporo zmian, aby umożliwić Twojemu dziecku rozwój. Wszystko jest nowe, dlatego może być troszkę dziwne, czasami przerażające, ale istotne abyś mogła się dowiedzieć czego się spodziewać i na jakie symptomy powinnaś zwrócić uwagę. Poniżej przedstawiamy niektóre objawy, które możesz u siebie zaobserwować:
Skurcze Braxtona Hicksa
Po około 7 tygodniach Twoja macica zacznie się delikatnie kurczyć i rozkurczać – objawy te możesz odczuć dopiero w drugiej połowie swojej ciąży. Skurcze będą trwały około 30 sekund i mogą pojawiać się z częstotliwością raz lub dwa razy na godzinę, kilka razy w ciągu dnia – możesz nawet być tego nieświadoma. Jest to coś, co Twoje ciało robi, aby przygotować się na wielki dzień. Są one zazwyczaj nieregularne, nieprzewidywalne i najprawdopodobniej nie będziesz odczuwała jakiegokolwiek dyskomfortu, gdy się pojawią. W miarę rozwoju ciąży skurcze te mogą stawać się bardziej intensywne, a czasem nawet bolesne. Gdy tak się zacznie dziać możesz mieć wrażenie, że dzieje się coś złego. Nie ma jednak to znaczenia, jeśli ustępują to są to najprawdopodobniej skurcze Braxtona Hicksa. Moment występowania skurczy możesz wykorzystać jako okazji do ćwiczenia oddechu, jakiego uczysz się na zajęciach przedporodowych. Skontaktuj się również ze swoją położną lub lekarzem, jeśli zauważysz wodniste lub krwawe upławy; ból lub skurcze w dolnej części pleców, uciski w obrębie miednicy, jeśli masz odczucie, że ruchy Twojego dziecka zostały spowolnione lub zatrzymane, myślisz, że Twoje wody odeszły lub zauważasz jakiekolwiek krwawienie.
Infekcje okolic intymnych
Infekcji pochwy w trakcie ciąży są dość rozpowszechnionym zjawiskiem, a najczęstszą z nich jest pleśniawka. Jest ona wywołana przez grzyba o nazwie Candida albicans, który towarzyszy każdemu z nas. Pleśniawkę u siebie możesz podejrzewać jeśli Twoje upławy są białe, kremowe i grubsze; mają dziwny zapach; jeśli odczuwasz swędzenie lub ból; jeśli w trakcie współżycia odczuwasz ból lub czujesz pieczenie, podczas oddawania moczu. Powstawaniu pleśniawek można zapobiec nosząc luźną bawełnianą bieliznę a niektóre z kobiet stwierdzają, że bardzo pomocne jest unikanie używania perfumowanych produktów do kąpieli. Jeśli uważasz, że masz pleśniawkę, powiedz o tym swojej położnej lub lekarzowi, który zaleci Ci najlepszą terapię odpowiednią dla Twojego etapu ciąży.
Niestrawność
Około 80% kobiet doświadcza niestrawności na pewnym etapie swojej ciąży. Możesz odczuwać wzdęcia, dyskomfort w obrębie jamy brzusznej lub mieć mdłości albo też odczuwać potrzebę, ciągłego odbijania. Niestrawność w ciąży jest generalnie wywoływana przez progesteron, który rozluźnia wszystkie mięśnie w organizmie – w tym mięśnie Twojego żołądka. Niestrawność w późniejszym okresie ciąży może być spowodowana rosnącym w łonie matki płodem, który naciska na żołądek. Aby ułatwić złagodzenie dyskomfortu spowodowanego przez niestrawność, możesz spróbować dokonać pewnych zmian w swojej diecie i stylu życia oraz zastosować parę istniejących terapii, które są bezpieczne podczas ciąży.
Bóle pleców
To również dosyć częsta dolegliwość w trakcie ciąży, którą odczuwa ponad połowa przyszłych mam. Jedną z głównych przyczyn bólu pleców jest przyrost wagi, z którego największa część gromadzona jest głównie wokół brzucha, co zmienia położenie środka ciężkości i powoduje nadmierne wyginanie pleców na odcinku lędźwiowym oraz zaokrąglenie górnej części pleców, co ma skompensować zmiany. Innym powodem bólu pleców jest hormon związany z ciążą o nazwie relaksyna, który rozluźnia wiązadła w całym Twoim ciele pomagając rozszerzyć się Twojej miednicy tak, aby stworzyła ona więcej miejsca dla Twojego dziecka, jednocześnie jednak rozluźnia więzadła kręgosłupa co powoduje wymuszenie bardziej wytężonej pracy mięśni. Istnieje wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby uniknąć bólów pleców, takich jak unikanie dźwigania ciężkich przedmiotów, chodzenie w butach na płaskim obcasie, siedzenie w pozycji z wyprostowanymi i dobrze wspartymi plecami, zapewnienie odpowiedniej ilości odpoczynku, itp. Istnieją również ćwiczenia, które możesz wykonywać, aby zmniejszyć ból pleców podczas ciąży.
Czkawka
Z powodu zmian fizjologicznych jakie przechodzi Twoje ciało, z których jedną jest przyśpieszone tempo oddychania (czy zauważyłaś, że wdychasz od 30% do 40% więcej powietrza?), jesteś bardziej podatna na czkawkę w pierwszym trymestrze ciąży. Musisz być cierpliwa – czkawki przejdą!
Anemia
Ponad 85% przypadków anemii spowodowana jest niedoborem żelaza. Jest to spowodowane albo niedoborem składników odżywczych albo niskim poziomem żelaza w organizmie będącego skutkiem wcześniejszej ciąży lub też poprzedniego ciężkiego miesiączkowania i utraty krwi. Inne formy anemii to anemia wywołana niedoborem kwasu foliowego lub niedoborem witaminy B12. Twoja położna w trakcie Twojej ciąży będzie okresowo sprawdzać Twoje wyniki badań pod kątem anemii i będzie Ci doradzać w zakresie diety lub też poleci Ci preparat z żelazem jeśli uzna to za niezbędne.
Zaparcia.
Jest to również symptom wywołany zmianami hormonalnymi w Twoim organizmie lub czasami związany z używaniem tabletek z żelazem, jeśli masz anemię. Jest kilka rzeczy, które mogą pomóc uniknąć lub zminimalizować zaparcia: Twoja dieta – jedz produkty spożywcze bogate w błonnik, takie jak pełnoziarniste pieczywo, pełnoziarniste zboża, owoce i warzywa oraz rośliny strączkowe, takie jak fasola i soczewica; powinnaś też regularnie ćwiczyć i pić dużo wody.
Hemoroidy
Hemoroidy występują u 50% wszystkich kobiet w ciąży, zwłaszcza w połowie drugiego trymestru i w trzecim trymestrze. Żylaki w ścianie odbytnicy spowodowane są spęcznieniem i wybrzuszaniem i powodują swędzenie w trakcie, gdy macica zaczyna rozrastać się około 25 tygodnia i w trakcie zwiększonego przepływu krwi w okolicy miednicy w czasie ciąży. Mogą się one również rozwinąć po porodzie jako skutek parcia podczas porodu. Istnieje wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby zapobiec hemoroidom i je leczyć takich jak regularne stawanie, wykonywanie ćwiczeń mięśni dna miednicy, bycie aktywnym i unikanie stania przez długi czas, ciepłe kąpiele i dbanie o higienę, spanie na boku jak również zastosowanie zabiegów medycznych zaleconych przez Twoją położną lub lekarza.
Wstępny stan przedrzucawkowy
Dotyczy ok. 5% ciąż i rozwija się w drugiej połowie ciąży. Wczesne objawy obejmują wysokie ciśnienie krwi oraz obecność białka w moczu, który będzie pobierany do badania przez Twoją położną podczas wizyt kontrolnych przed porodem. Inne objawy mogą obejmować obrzęk nóg, kostek, twarzy i rąk oraz zaburzenia wzroku. Jeśli zauważysz takie objawy u siebie, to niezwłocznie zasięgnij porady lekarza, ponieważ stan ten czasami może prowadzić do powikłań i wymaga leczenia.
SPD – Dysfunkcja spojenia kości łonowej
Dolegliwość ta może pojawić się w dowolnym momencie podczas ciąży lub po urodzeniu dziecka, ponieważ łączenia w Twojej miednicy przesuwają się bardziej w trakcie ciąży i tuż po niej. Do symptomów należą: ból w okolicy łonowej i pachwin – to najbardziej powszechne objawy, ale także ból pleców, ból bioder, skrzypienie/uczucie klikania w pachwinach, ból wnętrza okolic ud. Istnieje kilka kuracji, które mogą pomóc jeśli doświadczysz tych dolegliwości: dobrym rozwiązaniem jest pas wspierający miednicę, który przyniesie szybką ulgę; pomocna jest również akupunktura; kluczem do wyleczenia są ćwiczenia, szczególnie te skupiające się na brzuchu oraz mięśni dna miednicy, ulgę przynieść mogą również ćwiczenia z osobą specjalizującą się w osteopatii i chiroterapii, która ma doświadczenie w pracy z kobietami w ciąży. Jeśli jesteś przekonana, że zmagasz się z SPD porozmawiaj o tym ze swoją położną, która będzie w stanie skierować Ciebie do fizjoterapeuty w celu uzyskania dalszych porad i leczenia. Problem zazwyczaj znika sam po zakończeniu ciąży.
Bóle bioder
Ból bioder w trakcie ciąży jest praktycznie nie do uniknięcia, ponieważ stawy Twojej miednicy są ruchome, co w konsekwencji powoduje ból i odczucie dyskomfortu oraz może prowadzić do dysfunkcji spojenia kości łonowej (SPD). W skrócie rzecz ujmując chrząstka spojenia łonowego jest sztywnym przegubem, który łączący obie połówki twojej miednicy. Połączenie to jest wzmacniane dzięki gęstej sieci wytrzymałych, elastycznych tkanek (więzadeł). „Nieznośny” hormon progesteron działa w taki sposób jak środek zwiotczający mięśnie w ciąży i może rozluźnić chrząstkę spojenia łonowego pozwalając na to, że będzie ona się obracać w czasie, gdy ty będziesz się poruszać.
Ból jaki możesz odczuwać w okolicach łonowych oraz w okolicach pachwiny to najczęściej występujące objawy, chociaż możesz zauważyć u siebie również następujące oznaki:
- Bóle pleców, bóle w obrębie miednicy lub bóle bioder.
- Zgrzytanie lub uczucie „klikania” w pachwinach.
- Ból w dole wewnętrznej części Twoich ud lub między nogami.
- Bóle w nocy – wstawanie do toalety w środku nocy może okazać się bolesne.
Aby pomóc złagodzić te bóle zalecane są następujące zabiegi:
- Ćwiczenia – ze szczególnym uwzględnieniem mięśni brzucha i dna miednicy. Poprawi to stabilność Twojej miednicy i pleców.
- Musisz również poszukać porady w zakresie tego, w jaki sposób wykonywać codzienne czynności tak, aby sprawiały Ci mniej bólu i jak sprawić, aby poród był łatwiejszy. Położna powinna pomóc Ci napisać plan narodzin, który będzie brał pod uwagę objawy SPD.
- Bardzo pomocna może być akupunktura. Jednocześnie jest ona bezpieczna w okresie ciąży.
- Leczenie osteopatii i chiropraktyka mogą być również pomocne, ale poszukaj zarejestrowanego lekarza, który ma doświadczenie w leczeniu kobiet ciężarnych.
- Szybką ulgę przyniesie pas wspierający miednicę.
Inne sposoby jakie możesz chcieć wypróbować:
- Wykonuj ćwiczenia dna miednicy i brzucha – przyklęknij opierając się na rękach i wyprostuj plecy, tak aby stały się możliwie płaskie. Wdychaj powietrze a gdy je wydychasz, ściskaj mięśnie w dnie Twojej miednicy i podciągaj pępek do góry. Pozostań w takiej pozycji kilka sekund spokojnie oddychając w trakcie ćwiczenia. Powoli rozluźnij mięśnie na koniec ćwiczenia.
- Staraj się nie poruszać nogami, gdy Twoje plecy są opuszczone lub, gdy się kładziesz. Uważaj w trakcie wsiadania lub wysiadania z samochodu, w chodzenia i wychodzenie do wanny lub łóżka. Jeśli leżysz, podciągnij swoje kolana do góry tak daleko jak możesz powstrzymać swoją miednicę od ruchu i rozluźnij części nóg. Jeśli siedzisz, spróbuj wygiąć swoje plecy i wypchnij swoje piersi przed rozłożeniem lub poruszeniem swoimi nogami.
- Przerwij wykonywaną czynność jeśli odczuwasz ból. Jeśli coś Cię boli, przestań to robić.
- Regularnie odpoczywaj siadając na piłce porodowej lub przyklękając i opierając się na łokciach. Te czynności przenoszą ciężar Twojego dziecka z miednicy i przytrzymują je w stabilnej pozycji.
- Staraj się nie podnosić ani nie pchać ciężkich rzeczy.
- Gdy wchodzisz po schodach, wspinaj się po jednym schodku.
- Jeśli pływasz unikaj żabki i uważaj na wykonywanie innych ruchów – w chwili, gdy jesteś w wodzie możesz mieć wrażenie, że pływanie uśmierza Twój ból, lecz po wyjściu z wody możesz poczuć się jeszcze gorzej.
Gdy będziesz się ubierać usiądź w trakcie zakładania bielizny i spodni