Najczęściej zadawane pytania
-
Jak mogę przygotować moje piersi do karmienia piersią?
Dawniej sądzono, że sutki należy 'zahartować’ do karmienia piersią, jednak obecnie wiadomo, że może to bardziej zaszkodzić niż pomóc. Zamiast tego, kobiety będąc jeszcze w ciąży stosują Lanolinę Lansinoh, aby zmiękczyć skórę piersi, zwłaszcza jeśli ma ona tendencje do przesuszania. Jeśli kobieta podejrzewa, że ma płaskie lub wklęsłe brodawki, może skonsultować się ze specjalistą karmienia piersią, aby nauczyć się, jak przystawiać dziecko do piersi.
-
Jak sprawić, aby mój partner nie czuł się odsunięty?
Ojcowie mogą czuć się czasem odsunięci głównie dlatego, że to zwykle mamy spędzają z maleństwem więcej czasu – karmiąc je, tuląc, kąpiąc, przewijając. Włącz swojego partnera w codzienne obowiązki wynikające z opieki nad maluszkiem. Ramiona ojca dadzą dziecku poczucie bezpieczeństwa, a mamie chwilę wytchnienia i odpoczynku.
-
Czy mogę nie przerywając karmienia piersią pracować poza domem?
Wielu kobietom udaje się z sukcesem pogodzić pracę zawodową i karmienie piersią. Wystarczy trochę dobrej organizacji i samodyscypliny. Jako że Twój organizm jest zaprogramowany na produkcję pokarmu, możesz odciągać pokarm i pozostawiać go dziecku do podania w trakcie Twojej nieobecności. W gamie Lansinoh znajdują się produkty, które ułatwią Ci organizację karmienia gdy nie możesz być przy dziecku.
-
Czy muszę karmić obiema piersiami ?
Może się zdarzyć, że Maluch będzie chciał jeść tylko z jednej piersi. Ważne jest, aby pozwolić mu skończyć jeść z jednej piersi, tak aby otrzymał zawarte w pokarmie wszystkie proteiny i tłuszcze, które pomogą mu urosnąć. Jeśli zaproponujesz mu drugą pierś, gdy skończy jeść z pierwszej, może zechcieć ugasić pragnienie pokarmem z pierwszej piersi. Jeśli podczas jednego karmienia używasz tylko jednej piesi, drugiej należy używać przy karmieniu kolejnym, aby zachować płynność zapasów mleka.
-
Co jeśli nie wyprodukuję wystarczająco dużo mleka?
Mleko wytwarzane jest „na żądanie”, więc im częściej karmisz, tym większy będziesz miała jego zapas. Ponieważ pokarm naturalny jest bardziej lekkostrawny od sztucznego dzieci karmione piersią jedzą częściej niż te karmione sztucznie. Mamy zwiększają zapas swojego pokarmu zachęcając dziecko do częstszego jedzenia.
-
Czy jeśli dam mojemu dziecku butelkę z mlekiem, będzie zdezorientowane?
Niektórym dzieciom łatwo przychodzi przestawienie się z piersi na butelkę i odwrotnie, jednak dla wielu ssanie na te dwa różne sposoby sprawia trudność. Niektóre matki zauważyły, że problem pojawia się rzadziej gdy karmienie sztuczne proponowane jest dopiero po ukończeniu przez dziecko 4 tygodni.
-
Jak często powinnam karmić dziecko?
Noworodek powinien być karmiony średnio 8-12 razy na dobę. Ma maleńki żołądek, więc wymaga częstego karmienia. Dzieci wpadają czasem w „trans” jedzenia (jedząc nawet przez kilka godzin bez przerwy), a następnie śpią przez kilka następnych godzin. Zdarzają im się też dni, średnio co 4-6 tygodni lub co 3 miesiące, gdy mogłyby jeść dosłownie bez przerwy. Za rozwojem dziecka idzie zapotrzebowanie na większą ilość pokarmu. Niektóre noworodki, które wybierają sen zamiast jedzenia należy budzić czuwając aby odstępy między karmieniem nie przekraczały 3 godzin. Pamiętajmy jednak, że dzieci to nie zegarki szwajcarskie i każde z nich wymaga podejścia indywidualnego.
-
Skąd mam wiedzieć, czy moje dziecko otrzymuje wystarczająco dużo pokarmu?
Trudno jest precyzyjnie określić, ile mleka dziecko otrzymuje piersi, jednak regularny przyrost wagi, dobre samopoczucie i żywotność są najlepszym dowodem na to, że jest to ilość prawidłowa i wystarczająca. Pieluszki są kolejnym wskaźnikiem tego, czy Twoje dziecko przyjmuje Wystarczającą ilość pokarmu. Mokre pieluszki wskazują na właściwe dopojenie, natomiast jeśli znajdujesz w nich kupkę, świadczy to o odpowiedniej ilości kalorii.
-
Co mam zrobić jeśli moje dziecko często płacze podczas karmienia ?
Większość mam obserwuje, że gdy tylko biorą swoje dziecko w ramiona, uspokaja się. Gdy dziecko krztusi się, wypluwa pierś, jest niespokojne, spróbuj odciągnąć odrobinę pokarmu zanim ponownie zaproponujesz mu pierś. Jeśli problemy przy karmieniu powtarzają się koniecznie skontaktuj się z doradcą laktacyjnym, pediatrą lub położną.
-
Czym jest zator?
Zator może pojawić się zwłaszcza w pierwszych dniach, gdy Twoje piersi zaczną już produkować mleko właściwe. Pokarm gromadzący się w piersiach może wywoływać uczucie pełności i napięcia. Warto wypróbować aplikowanie chłodnych okładów na obrzęk, stosując je na przemian z okładami ciepłymi. Inną metodą jest odciąganie odrobiny pokarmu przed przystawieniem dziecka do piersi, oraz karmienie możliwie najczęstsze i regularne. Świetnym sposobem radzenia sobie z tym problemem stosowanym od pokoleń jest aplikowanie okładów z liści kapusty, która posiada dobroczynne działanie przeciwzapalne.
-
Czy na pewno będę odczuwała bolesność piersi ?
Większość matek odczuwa zwiększenie się wrażliwości piersi, gdy zaczyna karmić. Zwykle jednak bolesność piersi spowodowana jest niewłaściwym przystawieniem dziecka do piersi. Jeśli jednak wystąpi u Ciebie bolesność, rozważ zmianę pozycji ciała przy przystawianiu dziecka do piersi, poszukaj pomocy u doradcy laktacyjnego i zastosuj Lanolinę Lansinoh, która złagodzi podrażnienia.
Metoda leczenia podrażnionej skóry poprzez nawilżanie Lanoliną Lansinoh sprawi, że karmienie stanie się dla Ciebie bardziej komfortowe. Lanolina Lansinoh jest w 100 % naturalna i całkowicie bezpieczna dla dzieci, ma neutralny smak i zapach i co najważniejsze nie trzeba jej usuwać przed rozpoczęciem karmienia. -
W jaki sposób mogę złożyć reklamację dotyczącą laktatora Lansinoh?
Reklamację można złożyć kontaktując się z nami pod adresem serwis@lansinoh.pl. Do rozpatrzenia reklamacji niezbędne będzie wypełnienie formularza reklamacyjnego i przesłanie do nas wraz z kopią dowodu zakupu laktatora.
Dokładamy wszelkich starań aby rozpatrzyć reklamacje w jak najkrótszym terminie abyś mogła jak najszybciej ponownie korzystać z urządzenia.