Pomocne artykuły
- Home
- Pomocne artykuły
- Witamy na świecie
- Jak sprawdzić, że Twój maluch prawidłowo ssie pierś i co zrobić, żeby mu to ułatwić?
Jak sprawdzić, że Twój maluch prawidłowo ssie pierś i co zrobić, żeby mu to ułatwić?
O laktacji napisano już naprawdę wiele, a jeszcze więcej powiedziano. Powstał nawet zawód doradcy laktacyjnego, który doradza mamom w kwestii karmienia piersią. Specjalista podpowiada, jak należy układać dziecko, jak często przystawiać, a podczas spotkania sprawdza, czy robisz to prawidłowo. Nie zawsze jednak można skorzystać z pomocy zawodowca. Przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik, z którego dowiesz się, jak samodzielnie sprawdzić, czy Twój maluch prawidłowo ssie pierś. Podpowiemy też co zrobić, by mu tę czynność ułatwić.
Najczęściej popełniane błędy podczas karmienia
Gdy karmisz piersią, dziecko daje znać o tym, czy już się najadło czy też nie. Wystarczy, że przestanie ssać i odsunie się od piersi. Gdy nie jest najedzone, od razu o tym wiesz. Dziecko płacze, wierci się i jest rozdrażnione. Jedną z przyczyn może być zła technika przystawiania do piersi. Dziecku musi być wygodnie, dlatego, gdy wygina się w nienaturalny sposób lub odpycha się od Ciebie, to znak, że źle leży. Zbyt mocne przyciskanie dziecka do ciała może sprawiać, że ma problem z oddychaniem i jedzeniem. Sprawdź też, czy dziecko przypadkiem nie trzyma w buzi tylko końcówki brodawki, bo źle chwycona pierś będzie nie tylko powodem frustracji maleństwa, ale też przyczyną bólu piersi.
Jak prawidłowo przystawić dziecko do piersi?
Czas zająć się sprawdzeniem, czy prawidłowo przystawiłaś malucha do piersi. Przede wszystkim i dziecku i Tobie musi być wygodnie. Korzystaj z poduszek do karmienia, które pozwalają na komfortowe podtrzymywanie malucha. Gdy ułożysz już na niej dziecko zobacz, czy brzuszek przylega do Twojego ciała, a głowa, plecy i pośladki są w jednej linii. Musi leżeć prosto i tak też trzymać główkę – główka nie może być skręcona względem tułowia. Buzia powinna być skierowana w stronę piersi, a w momencie przystawiania dziecka do piersi – nosek powinien być na wysokości brodawki. Gdy broda dziecka przylega do piersi, to jest ono w stanie samo znaleźć brodawkę i odpowiednio ją chwycić. Szerokie otwarcie ust jest sygnałem potwierdzającym, że dziecko jest gotowe do posiłku. Sprawdź, czy wargi są wywinięte – tylko w ten sposób mogą chwycić pierś. Podczas jedzenia broda i czubek nosa dotykają piersi. Kolejnym sygnałem świadczącym o prawidłowym przystawieniu jest wypełnianie się policzków dziecka. Jeśli do tego słyszysz odgłos przełykania, wszystko jest w porządku. Obserwuj sposób jedzenia dziecka, czy na początku je szybko, a potem wolniej. Jeśli tak, robisz to dobrze.
Czy mogę ułatwić dziecku ssanie piersi?
Być może zastanawiasz się, czy poza poprawnym przystawieniem malucha możesz jeszcze jakoś pomóc dziecku w ssaniu piersi. Oczywiście, że tak! Jeśli Twoje dziecko ma problem ze złapaniem brodawki, ponieważ jest ona wklęsła, kup specjalne urządzenia do wyciągania brodawek. Zastosuj je tuż przed karmieniem, aby dziecko od razu znalazło sutek i mniej się stresowało. Jeśli zmagasz się z nawałem pokarmu, a pierś jest tak duża, że dziecko nie może jej objąć ustami, wystarczy, że odciągniesz niewielką ilość mleka. Przydatne do tego są laktatory Lansinoh, które naśladują naturalny, dwufazowy sposób jedzenia dziecka, a tym samym nie zaburzają laktacji. Pamiętaj też o pielęgnacji biustu. Stosuj okłady lub żele chłodzące, gdy poczujesz dyskomfort lub ból. Gdy pojawią się rany, stosuj lanolinę, by złagodzić podrażnienia.
“Mamo, robisz to dobrze” czyli sygnały od malucha
Obserwujesz swoje dziecko przez całe dnie i doskonale rozpoznajesz sygnały, które Ci wysyła. Wiesz, kiedy źle się czuje, kiedy trzeba zmienić pieluszkę i wiesz, kiedy jest głodne. Również o prawidłowym przystawieniu maluch poinformuje Cię sam. W jaki sposób? Spokojem podczas posiłku. Karmienie piersią to najbardziej naturalna rzecz na świecie. Może nie najłatwiejsza, ale na pewno warta każdego wysiłku.