Pomocne artykuły
- Home
- Pomocne artykuły
- Witamy na świecie
- Jak wybrać odpowiednią pozycję do karmienia piersią?
Jak wybrać odpowiednią pozycję do karmienia piersią?
Czy wiesz, że psychika ma bardzo duże znaczenie dla procesów fizjologicznych, które dzieją się w naszym ciele? Wpływa między innymi na proces karmienia piersią. Czasem możesz mieć wrażenie, że podczas karmienia coś ci przeszkadza, przez co stresujesz się, a dziecko nie może normalnie ssać piersi. Być może przyczyną jest zła pozycja. Jak zatem wybrać odpowiednią pozycję do karmienia i ile jest możliwości?
Karmienie a odpowiednia pozycja
Odpowiednia pozycja jest niezbędna do tego, by karmienie przebiegało prawidłowo. Chodzi zarówno o to, aby mama czuła się dobrze, jak i dziecko. Dobrze dobrana pozycja to odciążenie kręgosłupa mamy, a także rąk, które są przemęczone. Jednak przede wszystkim ułatwia to dziecku ssanie. Bardzo często problemy ze ssaniem piersi wynikają z nieprawidłowej pozycji, która uniemożliwia dziecku właściwe chwycenie brodawki sutkowej.Szczególnie ważne jest to w przypadku dzieci, które mają problem z napięciem mięśniowym, problemy z ssaniem czy też z refluksem.
Rodzaje pozycji do karmienia
Dzięki temu, że jest wiele pozycji do karmienia, mamy mogą wybrać tą, która jest najwygodniejsza – zarówno dla nich, jak i dla dziecka. Warto dostosować ją też do sytuacji:
- pozycja leżąca. To doskonały wybór dla karmienia nocnego, dla kobiet po cesarskim cięciu lub tych, które skarżą się na chroniczne bóle pleców. Wystarczy położyć się na boku i przytulić dziecko brzuszkiem do swojego brzucha. Ręka, która znajduje się na górze podtrzymuje tułów dziecka, aby się nie okręcało. Dłoń podtrzymuje główkę.
- karmienie spod pachy. Idealna pozycja podczas jednoczesnego karmienia bliźniąt (ale nie tylko). Dziecko powinno leżeć brzuszkiem do twojego boku, a jego nóżki powinny znajdować się pod pachą. Dłonią podtrzymuj główkę dziecka i manewruj nią kierując w stronę piersi.
- pozycja klasyczna, czyli karmienie na siedząco. To pozycja najczęściej wykorzystywana przez mamy. Pozwala na karmienie w każdej sytuacji. W tej pozycji dziecko jest podtrzymywane przez przedramię mamy, a jego głowa przez dłoń. Idealnie, gdy kręgosłup Mamy wsparty jest poduszką do karmienia. Dziecko należy zwrócić brzuszkiem do mamy, a jego buzia powinna znajdować się na wysokości sutka. Głowa musi być wyżej niż reszta ciała. Pozycja siedząca jest też najlepsza do odciągania pokarmu laktatorem. Dlaczego? Ponieważ laktator waży mniej niż dziecko, więc łatwiej jest Ci odciążyć kręgosłup i siedzieć prosto. Do tego lepiej jest trzymać urządzenie w pozycji pionowej, żeby zapobiec wyciekaniu pokarmu, szczególnie gdy jest to laktator ręczny, którego używasz wykorzystując siłę własnych rąk.
Jak widzisz, jest wiele pozycji, w których możesz karmić dziecko. Każda z nich jest dobra i bezpieczna dla dziecka. Tylko od Ciebie zależy, którą wybierzesz. Przetestuj każdą z nich, obserwuj odczucia swoje i dziecka. Szybko odkryjesz, która z tych pozycji jest dla Ciebie najwygodniejsza. Pamiętaj: szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko, dlatego dbaj o swój komfort psychiczny i pomagaj sobie, chociażby takimi prostymi rzeczami jak odpowiednia pozycja do karmienia.