Pomocne artykuły
- Home
- Pomocne artykuły
- Karmienie piersią
- Jaki laktator ręczny wybrać?
Jaki laktator ręczny wybrać?
Na rynku dostępne są dwa rodzaje laktatorów: ręczne oraz elektryczne. Główną różnicą pomiędzy nimi jest rodzaj zasilania. Laktator elektryczny działa na prąd, natomiast laktator ręczny wymaga użycia siły własnych rąk. Tym razem przyjrzymy się właśnie modelom manualnym i podpowiemy Ci, który z nich wybrać , aby spełniał swoją podstawową rolę.
Jakie są zalety laktatorów ręcznych?
Laktator ręczny ma taką przewagę nad lakatorem elektrycznym, że możesz go zabrać ze sobą wszędzie i nie martwić się o konieczność dostępności do gniazdka. W końcu cała „energia” zasilająca płynie z Twojej ręki. Dodatkowo jest to urządzenie dyskretne, ponieważ jest ciche i nie zwraca na siebie uwagi, gdy korzystasz z niego w miejscach publicznych. Brak zasilacza wpływa też na wagę produktu. Laktatory ręczne są lekkie i poręczne. Można je szybko złożyć i wyczyścić. Nie zajmują też dużo miejsca w torebce czy w bagażu podróżnym.
Czy potrzebuję w ogóle laktatora?
Wiele przyszłych mam uważa, że laktator jest zbędny. Jednak tak naprawdę to nieodzowna pomoc dla każdej karmiącej kobiety! Dzięki laktatorowi możesz odciągnąć pokarm, którym będzie można nakarmić dziecko nawet wtedy, gdy nie będzie Cię w pobliżu. Szczególnie jest polecany przez mamy, które wróciły do pracy, ale nie zakończyły naturalnego karmienia. Doskonale sprawdza się też przy problemach z laktacją. Wspomaga jej pobudzenie, a jednocześnie jest ratunkiem, gdy zmagasz się z nawałem pokarmu. Ból piersi spowodowany gromadzeniem się pokarmu nie jest przyjemny, więc zamiast się męczyć i czekać, aż przystawisz dziecko do piersi, możesz po prostu odciągnąć pokarm z pomocą laktatora.
Na co zwrócić uwagę, wybierając laktator ręczny?
Po pierwsze sprawdź, czy laktator ma regulację siły ssania. Dzięki temu będziesz mogła spokojnie dostosować jego pracę do własnych potrzeb. A tymi potrzebami są pobudzenie laktacji lub gromadzenie się nadmiaru pokarmu.
Zwróć uwagę również na to, czy laktator jest dwufazowy czyli czy odzwierciedla naturalne ruchy dziecka, które maluch wykonuje podczas ssania. Pierwsza faza jest szybsza, ma pobudzić produkcję mleka, natomiast druga, wolniejsza, odpowiada za jej utrzymanie.
Gdy planujesz zakup laktatora ręcznego pamiętaj, że całą pracę będziesz wykonywać Ty, a głównie Twój nadgarstek. Dlatego uchwyt musi być wygodny. Skoro już o wygodzie wspominamy, to niezwykle ważne jest, aby laktator był łatwy w użyciu. Przyznasz sama, że przelewanie odciągniętego pokarmu do innej butelki może być kłopotliwe. Znacznie lepiej by było, gdyby pojemnik na mleko mógł zastąpić butelkę. I tak jest w przypadku laktatora ręcznego Lansinoh. Jest on kompatybilny z pozostałymi akcesoriami do karmienia. Oprócz tego jest elementem systemu Lansinoh „Odciągaj – przechowuj – karm”. Oznacza to, że nie potrzebujesz wielu akcesoriów, żeby nakarmić dziecko. Odciągnij pokarm do butelki połączonej z laktatorem, następnie użyj zakrętki, aby przechować mleko, a gdy przyjdzie czas karmienia nałóż na nią smoczek, którego zadaniem jest utrwalenie u dziecka naturalnego wzorca karmienia. Większy komfort przy odciąganiu pokarmu zapewnisz sobie, jeśli będziesz mogła odstawić butelkę bez obawy, że jej zawartość się rozleje. Laktatory Lansinoh posiadają podstawkę, która stabilizuje pojemnik i zapobiega wylaniu się zawartości.
Teraz już wiesz, na co zwrócić uwagę kupując laktator ręczny. Pamiętaj, aby czyścić go po każdym użyciu dla zachowania właściwej higieny.