Pomocne artykuły
- Home
- Pomocne artykuły
- Witamy na świecie
- Kontrola po narodzinach i wizyta patronażowa po 8 tygodniach
Kontrola po narodzinach i wizyta patronażowa po 8 tygodniach
Twoje dziecko zdrowo i szczęśliwie rośnie i szybko odkrywa świat a twoja położna środowiskowa i lekarz rodzinny będą chcieli sprawdzić, czy dziecko rozwija się prawidłowo. Pierwsza kontrola odbędzie się po pierwszych 72 godzinach a następna zostanie Ci zaoferowana pomiędzy 6 i 8 tygodniem życia dziecka. Kontrola ta określana jest mianem kontroli od 6 do 8 tygodnia – kontrola pourodzeniowa lub generalna kontrola i wykonywana jest za jednym razem, aby upewnić się, że wszystko jest w porządku z Twoim dzieckiem i że Ty również odzyskujesz siły po porodzie. Nie martw się – większość dzieci jest absolutnie zdrowych!
Kontrola 8 tygodnia zostanie przeprowadzona albo w gabinecie lekarskim u Twojego lekarza albo u Ciebie w domu przez położną środowiskową i lekarza rodzinnego.
Cały czas będziesz ze swoim dzieckiem i zadawane Ci będą różne pytania, podczas gdy lekarz sprawdzi czy dziecko prawidłowo je, przybiera na wadze oraz czy jego wzrok, słuch i koordynacja ruchowa rozwijają się tak jak powinny.
To również doskonała okazja, aby zadać pytania, które być może rodzą się w Twojej głowie, i dobrym pomysłem jest, aby je zapisać – w ten sposób nie zapomnisz o nich Pamiętaj również, aby na bieżąco prowadzić notatki na temat rozwoju Twojego dziecka w ten sposób wyniki zawsze będą zapisane.
Co będzie sprawdzane?
Kontrole Twojego dziecka
- Serce – za pomocą stetoskopu będzie badane serce dziecka. Szmery w sercu występują dosyć częste (nawet do 80% dzieci ma szmery serca w jednym lub innym punkcie) i w większości przypadków są one nieszkodliwe, więc nawet jeśli powstanie problem, który wymaga leczenia, najprawdopodobniej nie ma czego się obawiać. Dalsze badania zostaną przeprowadzone przez specjalistę o ile pojawią się objawy wykraczające poza normę.
- Słuch – zazwyczaj jest sprawdzany ok. 4-5 tygodnia, ale jeśli nie zostało to jeszcze zrobione, to badanie będzie wykonane w trakcie kontroli w 6 tygodniu życia. Istnieje seria prostych badań, jakie mogą być wykonane przez lekarza – takie jak klaskanie w ręce za głową dziecka, aby stwierdzić czy dziecko reaguje.
- Płuca, kręgosłup i narządy płciowe – jeśli Twoje dziecko jest chłopcem to lekarz sprawdzi czy jądra zeszły do moszny. Jeśli Twoje dziecko jest dziewczynką, dla pewności zostanie sprawdzone, czy narządy płciowe rozwijają się prawidłowo.
- Biodra – nogi Twojego dziecka będą lekko poruszane, tak aby stwierdzić czy nie przeskakują biodra. Ten termin opisuje wiele problemów, w tym dysplazję stawów biodrowych (DDH) lub wrodzone zwichnięcie stawów biodrowych (CDH). Jeśli zostanie coś stwierdzone mogą być wymagane dalsze badania za pomocą ultradźwięków – około 1 z dwóch dzieci na 1000 będzie wymagało dalszego leczenia.
- Wzrok i ogólne reakcje – lekarz sprawdzi czy dziecko może skupić wzrok na obiekcie i czy jest w stanie za nim podążać; upewni się również, czy Twoje dziecko uśmiecha się, gaworzy, i reaguje tak, jak jest to oczekiwane dla tego wieku.
- Ważenie i mierzenie – jeśli lekarz będzie chciał zważyć dziecko, będziesz musiała ściągnąć wszystkie jego rzeczy i także pieluchę. Może być także zmierzony obwód głowy dziecka.
- Karmienie – tematem kontroli będzie też karmienia dziecka; jeśli karmisz piersią najprawdopodobniej wykonana zostanie ocena karmienia tak, aby się upewnić, że Twoje dziecko wykazuje oznaki efektywnego ssania piersi. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do karmienia to właśnie jest czas, aby zadać pytania.
Pielęgniarka lub lekarz omówi badania, w chwili gdy będą one wykonywane, jak również wyniki, które następnie wpisywane zostaną do książeczki zdrowia dziecka.
To doskonała okazja, aby przedyskutować wszelkie wątpliwości jakie możesz mieć między innymi dotyczące: szczepień, śmierci łóżeczkowej (SIDS), pielęgnacji skóry, kolki, alergii, karmienia piersią i wszystkiego innego co Ci przyjdzie do głowy.
Kontrole dla Ciebie
Lekarz domowy sprawdzi, czy Twoje nerki pracują prawidłowo i za pomocą testu czy nie ma śladów infekcji w moczu, również sprawdzi ciśnienie Twojej krwi wraz z krótkim badaniem Twojego brzucha w celu sprawdzenia, czy twoja macica poprawnie się ułożyła. Zostaniesz zważona po to, aby się upewnić, że wracasz do swojej wcześniejszej wagi a jeżeli masz z tym problemu, zaproponowane Ci zostanie doradztwo. Jeśli miałaś założone szwy to zostaną one sprawdzone, aby przekonać się, czy wszystko prawidłowo się goi oraz jeżeli nie miałaś wykonanego w ciągu ostatnich trzech lat takiego badania, możesz zostać skierowana na przesiewowe badania szyjki macicy (SMEAR). Jeśli nie masz odporności na różyczkę i nie oferowano Ci szczepień w szpitalu to w tej chwili zostanie Ci ono zaoferowane – powinnaś unikać zajścia w ciążę w terminie miesiąca od zaszczepienia. Lekarz rodzinny zapyta Ciebie również czy miesiączkowałaś już po urodzeniu dziecka i czy dalej miewasz jakiekolwiek upławy z pochwy. Lekarz rodzinny może również sprawdzić Twoje piersi w trakcie kontroli, ale jeżeli nie zrobi tego, to jeśli masz obolałe brodawki powiedz o tym – może to być zapalenie sutka lub obrzęk. Jeśli czujesz, że masz obrzęk lub zapalenie sutka porozmawiaj o tym z lekarzem i poproś o radę jak zapobiec pogorszeniu lub ponownemu pojawieniu się tej dolegliwości. Jedną z porad może być stosowanie ciepłych lub zimnych okładów w celu złagodzenia objawów – przy pomocy na przykład terapii TheraPearl 3-w-1. Po spotkaniu z lekarzem domowym zobaczysz się jeszcze z osobą, która dokona oceny Twojego nastroju, aby zidentyfikować symptomy depresji poporodowej.
Należy poinformować lekarza, jeżeli:
- Masz problemy z trzymaniem moczu lub wiatry, lub jeśli plamisz
- Jeżeli współżycie intymne sprawia Ci ból
- Jeśli czujesz się bardzo zmęczona (bardziej niż można by się spodziewać) słaba albo czujesz depresję
- Jeśli boisz się o cokolwiek innego