Pomocne artykuły
- Home
- Pomocne artykuły
- W oczekiwaniu na dziecko
- Motyle w brzuchu czy kopiące dziecko?
Motyle w brzuchu czy kopiące dziecko?
Twoje dziecko od chwili poczęcia cały czas porusza się w Twoim brzuchu, ale dopiero od około 16 do 20 tygodnia będziesz mogła zacząć te ruchy odczuwać i przekonać się jak ekscytujące jest to uczucie!
Wrażenie to często określane jest jako „ożywienie”, może być odczuwane jak fruwające motyle w brzuchu lub lekkie stukanie o żołądek. Czasami ruchy te mogą być mylone z ubocznymi efektami ciąży takimi jak wiatry czy burczenie w brzuchu.
Siła kopnięć Twojego dziecka jest inna dla każdej z mam i na początku będą to subtelne odczucia. Im większe jest Twoje dziecko tym silniejsze kopnięcia; innym czynnikiem wpływającym na siłę kopnięć kopnięć jest pozycja Twojego łożyska, położenie samego dziecka oraz ilość tłuszczu wokół brzucha. Będą takie okresy, że Twoje dziecko będzie kopać a ty nawet tego nie odczujesz.
Niektóre z dzieci kopią znacznie więcej niż inne- nie ma czym czym się przejmować możesz mieć po prostu spokojne i ciche dziecko, co może być całkiem wygodne. Jeśli w jakimkolwiek momencie będziesz zaniepokojona tym, że Twoje dziecko nie kopie, zjedz trochę czekolady lub wypij szklankę soku pomarańczowego i się połóż. Po około 20 minutach Twoje dziecko powinno zacząć kopać, jeśli tak się nie stanie zadzwoń do lekarza lub położnej.
Ważne rzeczy na temat ruchów dziecka,o jakich powinna wiedzieć każda mama:
- Ruchy dziecka są dość nieregularne aż do około 24 tygodnia, kiedy to zaczyna pojawiać się spójny wzorzec. Jeśli nie będziesz odczuwać ruchów do tego czasu powiedz o tym swojej położnej a ona powinna skierować Cię na badania.
- Ruchy mogą się zmieniać miedzy kopnięciami, ciosami, przekręceniami i wyciągnięciami ale nie w czkawki, bo to są odruchy mimowolne.
- Nie ma jakiejś ustalonej liczby ruchów, jaką można by uznać za „prawidłową” dla nienarodzonego dziecka – ważne jest to, aby rozpoznać indywidualny wzór. Typowe dla ludzi jest stwierdzenie, że odpowiednia liczba to około 10 ruchów dziennie ale udowodniono, że jest to niedokładny sposób monitorowania ruchów. Dla dziecka aktywnego, które zwykle porusza się 40 razy dziennie, 10 ruchów oznaczałoby znaczący spadek.
- Ruchy powinny być odnotowywane w epizodach a nie jako każdy osobny ruch, który odczuwasz. Na przykład 5 minutowy ciągły ruch liczy się jako jeden epizod.
- Liczba ruchów Twojego dziecka będzie rosła, aż do około 32 tygodnia życia Twojego dziecka, kiedy to się ustabilizuje – ale nie spadnie. Rodzaj ruchów jakie będziesz odczuwać, będzie się zmieniać ponieważ Twoje dziecko rośnie i coraz częściej będzie się wyciągać – ale wzorzec powinien pozostać ten sam.
- Jeśli zauważysz nagły wzrost lub spadek ruchów Twojego dziecka albo poczujesz się nieswojo zawsze natychmiast kontaktuj ze swoją położną.