Pomocne artykuły
- Home
- Pomocne artykuły
- Witamy na świecie
- Odciąganie pokarmu laktatorem – krok po kroku
Odciąganie pokarmu laktatorem – krok po kroku
Karmienie piersią to priorytet dla wielu mam – karmiąc maleństwo dajesz mu to, co najlepsze. Są jednak sytuacje, w których przydaje się wsparcie z zewnątrz. Jednym z narzędzi, które w tym pomagają, jest laktator. Przygotowaliśmy instruktaż, jak w prosty sposób odciągnąć pokarm laktatorem, by wszystko przebiegało bez stresu.
Krok 1: znajdź spokojne miejsce.
Komfort psychiczny i fizyczny jest bardzo ważny. Stres to jeden z czynników, które mogą zaburzać naturalne karmienie. Dlatego przed każdą sesją z laktatorem zadbaj o to, aby znaleźć miejsce, w którym będziesz się mogła w pełni poświęcić tej czynności. Znajdź wygodny fotel, kanapę i usiądź tak, byś czuła się dobrze. Pamiętaj, że Twój przeciążany regularnie kręgosłup od razu odczuje ulgę, gdy tylko będziesz siedziała wygodnie. Zadbaj też o minimalną ilość bodźców zewnętrznych. Niech nikt Ci nie towarzyszy (jeśli jest tylko taka możliwość), wycisz telefon, przyciemnij światło. Jeśli chcesz, możesz włączyć sobie uspokajającą muzykę lub posłuchać ciekawych podcastów czy audiobooków. Tylko nie thrillerów czy opowieści z dreszczykiem – pamiętaj, że masz się relaksować!
Krok 2: przygotuj laktator.
Jeśli korzystasz z laktatora elektrycznego, który ma zasilanie na akumulator, upewnij się, że jest on naładowany. Na wszelki wypadek przygotuj kabel zasilający, który będziesz mogła szybko podłączyć do urządzenia. Jeśli posiadasz laktator ręczny, to problem zasilania Cię nie dotyczy. Przygotuj też dodatkowe pojemniki, jeśli planujesz odciągnąć większą ilość mleka.
Krok 3: rozpocznij odciąganie.
Dziecko pobiera pokarm w dwóch fazach: pierwsza faza to szybkie ssanie, które ma na celu pobudzenie laktacji, pojawienie się pokarmu i zaspokojenie pierwszego głodu. Gdy dziecko poczuje, że jego potrzeba jest zaspokajana, przechodzi do fazy drugiej czyli wolniejszego ssania, które nie jest już tak łapczywe. Większość laktatorów elektrycznych posiada funkcję naśladujących faz ssania, dlatego pamiętaj, żeby odpowiednio ustawiać w nim programy. Odciągaj pokarm z dwóch piersi – najlepiej naprzemiennie. Możesz skorzystać z metody 7-5-3, która polega na tym, że odciągasz mleko raz z jednej, raz z drugiej piersi przez 7, 5 i 3 minuty. Możesz też odciągać pokarm z jednej piersi, dopóki nie poczujesz, że została opróżniona, potem przechodzisz do drugiej.
Krok 4: dobrze oznacz opakowania.
Po skończonym odciąganiu zabezpiecz pokarm. Przelewając mleko do pojemników lub woreczków na pokarm, pamiętaj o ich dokładnym oznaczeniu. Pokarm może być przechowywany w zamrażalniku od 3 do 6 miesięcy, dlatego jeśli tworzysz zapasy, to dokładnie zapisuj daty pobrania pokarmu. Rozmrażanie zawsze zaczynaj od najstarszych partii.
W ten sposób w kilku prostych krokach odciągnęłaś pokarm dla swojego dziecka. Czujesz komfort psychiczny i nie martwisz się, że zaskoczą Cię sytuacje kryzysowe. Teraz pozostaje tylko nakarmić dziecko i cieszyć się wspólnymi chwilami.