Pomocne artykuły
- Home
- Pomocne artykuły
- Karmienie piersią
- Pierwsze karmienie dziecka
Pierwsze karmienie dziecka
Przeczytaj porady dotyczące karmienia piersią i dowiedz się czego możesz się spodziewać w ciągu kilku pierwszych dni po narodzinach dziecka. Dowiesz się dlaczego pierwszy pokarm jest tak ważny i i jak często należy karmić dziecko.
Pierwsze karmienie dziecka
Jeśli nie wystąpią przeciwskazania medyczne dla Ciebie lub Twojego dziecka będziesz zachęcana do jak najszybszego podjęcia karmienia piersią, ponieważ odruch ssania u dziecka jest najsilniejszy zaraz po narodzinach. Jeśli ułożysz dziecko przy swojej piersi bezpośrednio po porodzie, to pomoże to Twojej macicy w skurczach i przyśpieszy wydalenie łożyska. Nie przejmuj się jednak, jeśli Twoje dziecko nie zacznie od razu ssać – kontakt jego skóry z Twoją skórą pozwoli na regulację temperatury ciała i oddechu, a Twój organizm będzie stymulowany do wytwarzania pokarmu.
Pierwszy pokarm – „Siara” – idealny dla noworodka
Twoje ciało rozpocznie produkcje siary jeszcze w trakcie ciąży. Kolor tego pierwszego pokarmu waha się od blado cytrynowego do jasno brązowego i zawiera ok. 3 razy więcej białek niż dojrzały pokarm ludzki, jak również przeciwciała, witaminy i minerały. W rzeczywistości siara zawiera ponad 60 składników, z których 30 jest dostępnych jedynie w mleku ludzkim. Siara o pomaga Twojemu dziecku w wydzielaniu smółki (substancji wchłanianych podczas pobytu w łonie matki) oraz przygotowuje jego żołądek i jelita do lepszej obrony przed bakteriami i wirusami. Na początku produkowane jest w bardzo małych ilościach, powoli jednak jego wydzielanie zwiększa się w miarę jak dziecko ssie. Ponieważ małe dzieci mają niewielkie żołądki ich pierwsze posiłki stanowią równowartość jednej łyżeczki. Niektóre z matek ściągają trochę siary jeszcze przed porodem i zamraża je na wszelki wypadek, gdyby miały problemy z jego wydzielaniem i karmieniem dziecka zaraz po rozwiazaniu.
Jak często powinnam karmić noworodka?
Niektóre z noworodków są bardzo senne zaraz po porodzie i muszą być zachęcane do karmienia co trzy godziny przez kilka dni. Jest to zupełnie normalne, gdy noworodek traci trochę na wadze zaraz po narodzinach; średnio noworodki tracą 7% swojej wagi podczas pierwszego tygodnia życia i wracają do swojej wagi w drugim lub przed upływem drugiego tygodnia życia.
Kiedy mój pokarm stanie się pokarmem dojrzałym?
Wydzielenie łożyska stymuluje drugą fazę laktacji a Twoje mleko będzie pokarmem dojrzałym w ciągu 3-5 dni. Brzuszek Twojego dziecka będzie rósł tak, aby mógł pomieścić więcej mleka tak więc będzie musiało być często karmione – od 8 do 12 razy na dobę lub częściej. Przerwy miedzy posiłkami będą się zwiększać w miarę jak Twoje dziecko będzie rosło.