Pomocne artykuły
- Home
- Pomocne artykuły
- W oczekiwaniu na dziecko
- Planowanie narodzin
Planowanie narodzin
Planowanie narodzin to duże wyzwanie. Warto jest poświęcić im trochę czasu i zastanowić się nad takimi zagadnieniami jak łagodzenie bólu, miejsce gdzie chciałabyś urodzić, kogo chciałabyś mieć obok siebie w trakcie porodu i w jaki sposób chciałabyś urodzić.
Istnieje wiele sposobów na poród, takie jak:
Poród w wodzie
Woda jest bardzo efektywnym sposobem na łagodzenie bólu w trakcie porodu. Kąpiel w ciepłej wodzie łagodzi bóle a długie przebywanie w ciepłej wodzie może być bardzo relaksujące. Baseny do rodzenia stają się w ostatnim czasie szeroko dostępne a rodzenie w wodzie jest opcją dostępną dla coraz szerszej grupy kobiet. Dodatkowo przyszłe mamy, które mają upośledzenia sprawności ruchowej mogą uznać basen za bardzo sprzyjające środowisko do porodu.
Baseny porodowe są większe niż standardowe łazienki – szersze i przynajmniej o dwie stopy głębsze – tak abyś mogła się swobodnie poruszać i utrzymać swój brzuch wygodnie zanurzony w wodzie. W chwili obecnej wiele szpitali wyposażonych jest we wbudowane baseny porodowe, a przenośne baseny porodowe mogą być wynajęte do użytku w domu lub w szpitalu. Ponadto, jeśli już wiesz, że nie chcesz albo nie możesz rodzić w wodzie, możesz taki mały basen wynająć do użytku w domu podczas późnego okresu ciąży i w trakcie początku porodu. Taki basem możesz wykorzystać, aby się zrelaksować w ciągu ostatnich tygodni ciąży. Może to być szczególnie przydatne, jeśli masz problemy z zaśnięciem.
Jeśli zainteresowałaś się pomysłem użycia wody do łagodzenia bólu, ale nie możesz pozwolić sobie na wynajęcie lub zakup basenu porodowego dalej możesz użyć wody do relaksu wykorzystując jeden ze sposobów:
- Możesz użyć odwróconego plastikowego wiaderka lub plastikowe krzesełko, aby siedzieć na nim pod prysznicem.
- Możesz wylewać na siebie ciepłą wodę z dzbana.
- Niektórym kobietom pomaga mocny strumień prysznica skierowany na grzbiet.
Hipnoporód
Hipnoporód to kompletny program edukacyjny, który uczy prostych ale skutecznych technik autohipnozy, relaksacji i oddychania mających na celu ułatwić poród. Może on pomóc w następujących kwestiach:
- Odkryciu, że silny ból nie musi być nieodłącznym elementem porodu.
- Zmniejszeniu lęków i niepokojów jakie mogą Ci towarzyszyć w związku z rodzeniem i może pomóc przezwyciężyć wspomnienia traumatycznych wcześniejszych porodów
- Koncentracji na radości i magii narodzin a nie zatrważających sytuacjach
- Kontroli własnego doświadczenia związanego z narodzinami
Hipnoporód nie wymaga żadnych szczególnych przekonań lub wcześniejszych doświadczeń życiowych. Na początku możesz być trochę sceptyczna – ale to mija, gdy się sama przekonasz. Podsumowując, hipnoporód umożliwi Ci przeżywanie narodzin w spokojnej atmosferze, która będzie wolna od strachu i napięcia, co w konsekwencji pozwoli mięśniom Twojego ciała funkcjonować tak, jak chce tego natura. Wyszukaj w internecie lokalnego lekarza specjalizującego się w hipnoporodzie.
Jeśli Twoja ciąża przechodzi bez powikłań i zarówno Ty jak i Twoje dziecko jesteście zdrowi możesz zdecydować się, aby rodzić w domu. W Anglii około jedno na 50 dzieci przychodzi na świat w domu.
Poród domowy
Jeśli zdecydujesz się na rodzenie w domu, pomagać Ci będzie położna, która będzie z tobą w chwili porodu. Jeśli będziesz potrzebowała jakiejkolwiek pomocy lub Twój poród nie będzie przechodził tak, jak powinien, to położna zorganizuje wszystko tak, abyś szybko była przewieziona do szpitala. Do opieki możesz również wybrać niezależną położną, czyli taką, która zdecydowała się na pracę poza Państwową Służbą Zdrowia.
Do zalet porodu w domu należą:
- Przebywanie w znajomym otoczeniu, gdzie możesz czuć się znacznie bardziej zrelaksowana i pewna, że sobie poradzisz.
- Nie musisz przerywać swojego porodu po to, aby dojechać do szpitala.
- Jeśli masz inne dzieci, nie musisz ich zostawiać
- Jest bardziej prawdopodobne, że po porodzie zajmie się Tobą położna, którą znałaś w trakcie ciąży
- Znacznie mniej prawdopodobne jest, że w Twoim upadku zastosowane będą szczypce lub poród w podciśnieniu niż to jest w przypadku kobiet rodzących w szpitalu.
Istnieją jednak kilka kwestii, jakie powinnaś przemyśleć, jeśli rozważasz poród w domu:
- Być może będziesz musiała pojechać do szpitala, jeśli pojawią się komplikacje.
- W przypadku kobiet, które rodzą swoje drugie lub kolejne dziecko, planowany poród w domu jest tak samo bezpieczny jak poród w szpitalu czy jednostce położniczej. Jednak w przypadku kobiet, które maja mieć swoje pierwsze dziecko, poród w domu nieznacznie zwiększa ryzyko niekorzystnego przebiegu porodu, co wiąże się z możliwością śmierci dziecka i wystąpienia innych problemów, które mogą wpłynąć na życie dziecka.
- W domu brak jest możliwości znieczulenia zewnątrzoponowego.
- Twój lekarz lub położna mogą zalecać Ci poród w szpitalu. Na przykład, jeżeli spodziewasz się bliźniaków, lub jeśli twoje dziecko znajduje się w położeniu miednicowym (stopami do przodu) to Twoja położna lub lekarz wytłumaczą Tobie dlaczego uważają, że poród w szpitalu będzie bezpieczniejszy.