Pomocne artykuły
- Home
- Pomocne artykuły
- W oczekiwaniu na dziecko
- Początek porodu
Początek porodu
Już prawie u celu! Ostatnie tygodnie ciąży są związane z największą niewygodą i jestem prawie pewna, że chcesz już zobaczyć swoje dziecko. Mogłaś zaobserwować że twój pokarm zaczyna samowolnie wyciekać z piersi i czujesz silny instynkt „wicia gniazda” – zarówno twój organizm jak i otoczenie są przygotowane na powitanie nowego członka rodziny!
Tak dla Twojej informacji – zaledwie 3% dzieci przychodzi na świat w zapowiedzianym terminie a pierworodne dzieci znane są ze swojej „niepunktualności”, dlatego nie koncentruj się na datach.
Od około 36 tygodnia ciąży, Twoje ciało zacznie przygotowania do narodzin. Możesz zacząć odczuwać skurcze „Braxtona Hicksa” znane również jako skurcze „ćwiczebne”. Nie jest to prawdziwy poród ale praktyka dla Ciebie i ćwiczenia Twojego oddechu. Jeśli skurcze te zaczynają pojawiać się w mniejszych odstępach czasu i są dłuższe – skontaktuj się ze swoją położną. Zacznie zwiększać się ilość wydzieliny z Twojej pochwy i może nabrać ona lekko różową barwę. Będziesz mogła również zauważyć, że główka Twojego dziecka ma tendencję do zmiany położenia tak, jakby przygotowywało się ono do przyjścia na świat. Zaletą tego zjawiska jest to, że będziesz mogła łatwiej oddychać!
Początek porodu
To czego nie wie wiele kobiet to fakt, że odejście wód płodowych nie jest pierwszą oznaką porodu. Pęcherz z płynem owodniowym może pozostać nienaruszony, aż do chwili, gdy narodzi się Twoje dziecko – w rzeczywistości, niektóre dzieci rodzą się w membranie z płynem owodniowym, co znane jest pod pojęciem narodzin dziecka w czepku i jest przyjmowane jako oznaka powodzenia. Jeśli Twoje wody odejdą zwróć uwagę na ich kolor – Twoja położna będzie chciała wiedzieć, czy woda była przezroczysta, miała przebarwienia z krwi czy miała zielonkawą barwę. U większości kobiet poród zacznie się od odczuwania skurczy, które na początku mogą dawać wrażenie bólu kręgosłupa na odcinku lędźwiowym. Jeśli zaczął się u Ciebie poród to bóle te zaczną stawać się coraz mocniejsze, dłuższe i częstsze. Będziesz w stanie stwierdzić różnicę między nimi a skurczami Braxtona Hicksa ponieważ te z reguły zmniejszają się i przechodzą jeśli się położysz i wypijesz szklankę wody. W niektórych przypadkach możesz odczuć luźne skurcze jelit jako oznakę porodu.
Wydzielina z pochwy będzie również miała kolor brązowy lub krwisty, zdarza się tak, gdy wydzielony zostaje śluz, który blokuje szyjkę macicy – to jest oznaka, że Twój poród się zaczyna.
W trakcie wczesnych etapów porodu Twoja macica staje się cienka a później zaczyna się rozszerzać około centymetra na godzinę w przypadku narodzin pierwszego dziecka. Zanim będziesz w stanie wydać swoje dziecko na świat musisz mieć rozwarcie dziesięciocentymetrowe.
Gdy zaczyna się poród, może być to dla Ciebie bardzo ekscytujące ale musisz pamiętać o tym, że przed Tobą jeszcze długa i prawdopodobnie ciężka droga. W tym dniu zapewnij sobie dużo odpoczynku, a przynajmniej staraj się to zrobić – możesz pójść na spacer albo wziąć kąpiel, pij dużo wody i zjedz lekki posiłek.
To, kiedy przyjdzie czas na rozmowę z Twoją położną, zależy od Ciebie i ustaleń jakie poczyniłaś ze swoją położną. Jeśli pojedziesz do szpitala zbyt wcześnie to istnieje spore prawdopodobieństwo, że zostaniesz odesłana do domu, aby tam poczekać aż rozwarcie będzie większe. Jeśli poczujesz, że musisz pojechać do szpitala nie wahaj się zadzwonić do swojej położnej a ona pomoże Ci zdecydować, co powinnaś zrobić. Popularną techniką stosowaną przez kobiety jest reguła 1-5-1 – oznacza to, że skurcze trwają minutę lub dłużej i są oddzielone od siebie o 5 minut ale doświadczasz ich już od godziny. Przede wszystkim musisz być cierpliwa i spokojna, ponieważ zbliża się chwila, kiedy w końcu zobaczysz swoją córkę lub syna, którego nosiłaś pod sercem przez ostatnie 9 miesięcy.