Pomocne artykuły
- Home
- Pomocne artykuły
- Karmienie piersią
- Podrażnione brodawki sutkowe
Podrażnione brodawki sutkowe
Mimo że karmienie piersią jest jednym z najbardziej intymnych i cennych doświadczeń życiowych może być ono również wyzwaniem zwłaszcza na samym początku. Niektóre z kobiet mogą doświadczać tych wyzwań inne zaś będą karmić piersią bez jakichkolwiek trudności.
Wiele matek mówi o tym, że na początku ich brodawki piersiowe są obolałe i wrażliwe. Nie panikuj, jeżeli zdarzy się to również Tobie – jest to dość powszechny problem, z jakim spotyka się 80-95% matek, które doświadczają bólu piersi rożnego rodzaju. Bardzo często związane jest to ze złą pozycją i przystawieniem dziecka, w której malec nie chwyta brodawki w odpowiedni sposób. To sprawa kluczowa w trakcie rozpoczynania karmienia piersią – jeśli masz z tym problem, należy zawsze poszukać pomocy u swojej położnej lub pielęgniarki środowiskowej. Lub też sprawdź tutaj, aby dowiedzieć się więcej o różnych pozycjach w trakcie karmienia piersią.
Lanolina Lansinoh HPA® może pomóc Ci ukoić ból i pomóc popękanym brodawkom sutkowym. Jest ona w 100% naturalna i bezpieczna dla dziecka i mamy – jest to najczystsza na świecie lanolina i jedynej krem do brodawek sutkowych, który otrzymał aprobatę British Allergy Foundation. Dodatkową zaletą jest to, że nie musi być on usuwany z piersi przed karmieniem, w przeciwieństwie do innych kremów, które będziesz musiała zmyć przed przystawieniem dziecka do piersi.
To całkiem normalne, że Twoje piersi będą większe, cięższe i trochę bardziej wrażliwe w chwili, gdy zaczną produkować pokarm. Czasami to wypełnienie piersi może prowadzić do obrzmienia, w takcie, którego będziesz czuła, że Twoje piersi są twarde i obolałe. Jeżeli wystąpi obrzęk należy karmić po stronie opuchniętej tak, aby zapobiec przepełnieniu piersi. Jeśli pierś jest bardzo napełniona lub też brodawka spłaszczona lub wklęsła, ściągnij troszkę pokarmu przed karmieniem tak, aby pierś i brodawka były trochę rozluźnione. Pomiędzy karmieniami, aby zmniejszyć ból użyj zimnych kompresów takich jak 3in1TheraPearl Breast Therapy – zapewnij sobie również odpowiednią ilość odpoczynku i płynów oraz noś dobrze dopasowane, podtrzymujące biust biustonosze.
Niektóre kobiety będą miały także problem z zablokowanymi kanałami, co może zdarzyć się, jeśli piersi regularnie nie są całkowicie opróżniane z pokarmu. Taki zablokowany kanał można wyczuć ręką jako małe grudki, które są bolesne w dotyku. Jeśli to się wydarzy to bardzo ważne jest, aby często karmić właśnie tą piersią, ponieważ to przyczynia się do poluzowania niedrożności i pozwala pokarmowi na wypływ z piersi. Użyj w takim wypadku gorącego kompresu takiego jak np. TheraPearl, który jest bardzo łatwy do ogrzania w mikrofalówce przez kilka sekund a następnie może być zastosowany na podrażniony obszar. Zwróć uwagę na to, czy nosisz dobrze dopasowany, podtrzymujący biustonosz, najlepiej bez fiszbin, który nie jest zbyt ciasny, ponieważ to może również wstrzymywać pokarm.
Innym wyzwaniem, przed którym staną niektóre matki to zapalenie sutka; większość przypadków zapalenia sutka jest wywołanych przez zalegający pokarm, który w niewłaściwy sposób usuwany jest z piersi i prowadzi zazwyczaj do zablokowanych kanałów. Objawia się wystąpieniem czerwonych, opuchniętych plam na piersi, które są gorące i bolesne w dotyku – niektóre matki odczują również symptomy podobne do grypy. Tak jak w przypadku innych dolegliwości bardzo ważne jest to, aby często karmić piersią z chorej strony – jeśli jest to konieczne to ściągnąć resztę pokarmu, jeśli pierś jest nadal pełna. Stosuj kompresy takie jak 3in1 Therapearl Breast Therapy i dużo odpoczywaj.
Jeśli masz problem z płaskimi brodawkami sutkowymi a Twoje dziecko ma trudności z uchwyceniem brodawki musisz delikatnie wyciągnąć sutek i możesz w tym celu użyć korektora Lansinoh Latch Assist.
Wskazówki, które pomogą Ci wyleczyć podrażnienia brodawek:
- Sprawdź pozycję w jakiej przystawiasz dziecko do piersi. Twoje dziecko powinno złapać brodawkę całymi ustami, ze swoim językiem umieszczonym poniżej brodawki
- Częste karmienie może być pomocne. Noworodek musi być karmiony od 8-12 razy na dobę.
- Karm najpierw po stronie z mniejszym bólem, a gdy pokarm zaczyna wypływać zmień pierś.
- Unikaj wkładek laktacyjnych niskiej jakości które utrzymują wilgoć.
- Powinnaś unikać kremów, które muszą być usuwane przed karmieniem piersią, gdyż częsty kontakt z wodą i płynami myjącymi może podrażniać brodawki
Inne przyczyny podrażnionych brodawek w pierwszych dniach:
Obrzęk – jeśli Twoje piersi są przepełnione Twoje dziecko może mieć problemy z odpowiednim chwyceniem brodawki. Ściągnięcie niewielkiej ilości mleka przed karmieniem i karmienie przynajmniej co dwie godziny z lekko nieco dłuższą przerwą w nocy może pomóc.
Obrzęk może spowodować wystąpienie czasowo płaskich lub wklęsłych brodawek piersi.
Ankyloglosja– krótkie wędzidełko w języku dziecka – może być leczone i zaleca się konsultacje z lekarzem pediatrą w tej sprawie.
Przerywanie ssania– odrywanie dziecka od piersi zanim przerwie ono ssanie może zwiększać prawdopodobieństwo podrażnienia brodawek sutkowych. Jeśli musisz przerwać karmienie najpierw spraw, aby przestało ssać wkładając swój palec pomiędzy dziąsła maluszka.
Być może pomocne będzie nasze wideo na temat karmienia piersią, które zawiera wskazówki i porady dotyczące właściwego przystawienia dziecka do piersi i skutecznego karmienia – dobra technika pozwoli uniknąć bólu i podrażnienia oraz zapewni większą wygodę i komfort.
Jeśli zauważysz stan zapalny piersi to możesz mieć zatkany kanał – przeczytaj nasz podręcznik na temat zapalenia sutka, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.
Jeśli masz problemy z karmieniem piersią skontaktuj się z doradcą laktacyjnym lub lekarzem w tych kwestiach.