Pomocne artykuły
- Home
- Pomocne artykuły
- W oczekiwaniu na dziecko
- Poród i narodziny
Poród i narodziny
To czego nie wie wiele kobiet to fakt, że odejście wód płodowych nie jest pierwszą oznaką porodu.
Pierwsze oznaki porodu – kiedy należy jechać do szpitala
Worek z płynem owodniowym może pozostać nienaruszony, aż do chwili, gdy narodzi się Twoje dziecko – w rzeczywistości, niektóre dzieci rodzą się w błonie z płynem owodniowym, co znane jest pod pojęciem narodzin dziecka w czepku i jest przyjmowane jako oznaka powodzenia. Jeśli Twoje wody odejdą zwróć uwagę na ich kolor – Twoja położna będzie chciała wiedzieć, czy woda była przezroczysta, miała przebarwienia z krwi czy miała zielonkawą barwę. U większości kobiet poród zacznie się od odczuwania skurczy, które na początku mogą dawać wrażenie bólu kręgosłupa na odcinku lędźwiowym. Jeśli zaczął się u Ciebie poród to bóle te zaczną stawać się coraz mocniejsze, dłuższe i częstsze. Będziesz w stanie stwierdzić różnicę między nimi a skurczami Braxtona Hicksa ponieważ te z reguły zmniejszają się i przechodzą jeśli się położysz i wypijesz szklankę wody. W niektórych przypadkach możesz odczuć luźne skurcze jelit jako oznakę porodu.
Twoja wydzielina będzie również miała kolor brązowy lub krwisty, zdarza się tak, gdy uwolniony zostaje śluz, który blokuje szyjkę macicy – to jest oznaka, że Twój poród się zaczyna.
Podczas wczesnych etapów porodu Twoja macica staje się cienka a później zacznie się rozszerzać około centymetra na godzinę w przypadku narodzin pierwszego dziecka. Zanim będziesz mogła wydać swoje dziecko na świat musisz mieć rozwarcie dziesięciocentymetrowe.
Gdy zacznie się poród, może być to dla Ciebie bardzo ekscytujące ale musisz pamiętać o tym, że przed Tobą jeszcze długa i prawdopodobnie ciężka droga. W tym dniu zapewnij sobie dużo odpoczynku, a przynajmniej staraj się to zrobić – możesz pójść na spacer albo wziąć kąpiel, pi
dużo wody i zjeść lekki posiłek.
To, kiedy przyjdzie czas na rozmowę z Twoją położną, zależy od Ciebie i ustaleń jakie poczyniłaś ze swoją położną. Jeśli pojedziesz do szpitala zbyt wcześnie to istnieje spore prawdopodobieństwo, że zostaniesz odesłana do domu, aby tam poczekać aż rozwarcie będzie większe. Jeśli poczujesz, że musisz pojechać do szpitala nie wahaj się zadzwonić do swojej położnej a ona pomoże Ci zdecydować, co powinnaś zrobić. Popularną techniką stosowaną przez kobiety jest reguła 1-5-1 – oznacza to, że skurcze trwają minutę lub dłużej i są oddzielone od siebie o 5 minut ale doświadczasz ich już od godziny. Przede wszystkim musisz być cierpliwa i spokojna, ponieważ zbliża się chwila, kiedy w końcu zobaczysz swoją córkę lub syna, którego nosiłaś pod sercem przez ostatnie 9 miesięcy.
.
Po przyjeździe
Zabierz ze sobą dokumenty i notatki i zgłoś się do Izby przyjęć. Zostaniesz przeniesiona na oddział porodowy lub do swojego pokoju, gdzie będziesz mogła przebrać się w koszulę do porodu lub inną odzież, którą wybrałaś do porodu.
W co się ubrać w trakcie porodu?
Najlepiej jeśli w trakcie porodu będziesz miała na sobie luźne ubranie, które pozwoli Ci na swobodne ruchy. Możesz mieć na sobie koszulę nocną ale większość kobiet woli ubrać długi T-shirt lub starą koszulę nocną (najlepiej z bawełny). Nie kupuj niczego zbyt drogiego, specjalnie na czas porodu- najprawdopodobniej wyrzucisz to zaraz po porodzie. Najprawdopodobniej będziesz mogła swobodnie się poruszać w trakcie porodu, możesz zatem chcieć mieć dodatkowe ciepłe ubranie. Najprawdopodobniej będziesz chciała mieć jakieś wygodne kapcie lub inne obuwie; koniecznością są również skarpety – wiele mam narzeka na zimne stopy w trakcie porodu.
Badanie przez położną
Podczas spotkania z położną, zostaniesz zapytana o dotychczasowe objawy, na przykład – jak silne były Twoje skurcze i jak często występowały.
Po tym wykonanych zostanie kilka rutynowych czynności takich jak sprawdzenie tętna, ciśnienia krwi, temperatury i ewentualnie badanie moczu. Zbadany zostanie również Twój brzuch, aby upewnić się w jakiej pozycji znajduje się Twoje dziecko i jakie jest jego tętno.
Na końcu zostanie wykonane badanie wewnętrzne, które ma na celu sprawdzenie, jakie jest rozwarcie i jak daleko jeszcze do porodu.
Kontrole te będą powtarzane w trakcie całego porodu, aby upewnić się, że zarówno ty jak i Twoje dziecko jesteście w dobrym stanie i aby oszacować postępy. Twoja położna to Twój główny kontakt – jeśli masz jakiekolwiek pytania lub potrzebujesz porady, nie wahaj się poprosić o pomoc.
Porody w wodzie
Niektóre szpitale położnicze będą oferowały możliwość porodu w wodzie w jednym z basenów porodowych. Jeśli jest to coś, co Cię interesuje, Twoja położna może poinformować Cię o zaletach i wadach tego rozwiązania.
Niektóre z kobiet uważają, że jest to znacznie bardziej relaksujący sposób porodu, jednak pozostaje kwestia dostępności i może okazać się że trzeba dokonać wcześniejszej rezerwacji, gdyż w tym samym czasie mogą być zajęte przez inne kobiety.
Pozycji rodzenia
Niektóre pozycje rodzenia mogą pomagać w porodzie, np. stanie, siedzenie lub klęczenie na czworakach może pomóc Twojemu dziecku przedostać się przez kanal rodny – sprawia to magia grawitacji. Inne kobiety zaś wolą leżeć, jeśli poczujesz, że musisz się położyć, będzie lepiej jeśli zrobisz to na lewym boku, gdyż to też przyspieszy poród.
Niektóre pokoje do rodzenia są bardziej przytulne i posiadają piłki porodowe, klęczniki lub maty, z których można skorzystać. Niektóre posiadają prysznice i wanny, które pozwalają złagodzić ból we wczesnych etapach porodu. Wybierz taki, który najbardziej Ci odpowiada.
Uśmierzanie bólu w trakcie porodu
W trakcie porodu zostanie Ci zaoferowanych kilka sposobów na poradzenie sobie z dyskomfortem i bólem. We wczesnej fazie najlepszą rzeczą którą możesz zrobić jest spacer, wzięcie kąpieli albo zaoferowane zostanie Ci użycie elektrostymulatora. W następnej fazie porodu, lekarze mogą zaoferować Ci petydynę, znieczulenie zewnątrzoponowe lub gaz rozweselający.
Gaz i powietrze używane są jedynie podczas skurczu – zasysasz powietrze przez ustnik a to czasowo zmniejsza ból w trakcie skurczu. Petydyna podawana jest zastrzykiem w nogę lub pośladek. Znieczulenie trwa około 4 godzin i może sprawić, że poczujesz się trochę zmęczona i senna, ale środek nie wyeliminuje bólu całkowicie. Znieczulenie zewnątrzoponowe to cienka rurka umieszczana na grzbiecie w przestrzeni pomiędzy Twoimi kręgami. Znieczulenie jest podawane w taki sposób, aby Twoje ciało drętwiało od talii w dół. Nie będziesz mogła się ruszyć z łóżka i będziesz musiała mieć kroplówkę w swoim ramieniu. Również Twoje dziecko będzie musiało być monitorowane cały czas podczas porodu.
Różne rodzaje uśmierzania bólu nie działają na każdego, niektóre z nich będą lepsze dla Ciebie niż dla innych ale to jest temat, jaki powinnaś omówić ze swoją położną. Niektóre rodzaje uśmierzania bólu mogą do Ciebie nie przemawiać ale miej otwartą głowę i omawiaj wszelkie problemy jakie masz ze swoją położną – dostępnych jest wiele opcji.
C cięcie/cesarskie cięcie
Preferowaną i najpopularniejszą metodą jest poród naturalny, ponieważ jest on znacznie bezpieczniejszy i lepszy dla Ciebie i twojego dziecka. Jeśli jednak będziesz potrzebowała cesarskiego cięcia to powinnaś wiedzieć, że jest to powszechna i bezpieczna procedura i jeśli Twoje życie lub życie Twojego dziecka jest zagrożone, to cesarskie cięcie je uratuje. Istnieją dwa rodzaje cesarskiego cięcia: Cięcie A C, które jest planowane i drugi typ to ratunkowe cesarskie cięcie.
Oto lista okoliczności, które sprawiają, że dziecko najprawdopodobniej przyjdzie na świat przez cesarskie cięcie:
- Nietypowa ułożenie dziecka np. położenie miednicowe dziecka
- Problemy z łożyskiem, tzn. łożysko nisko leżące, które blokuje wyjście z macicy
- Poprzednie cięcie C (w przypadku drugiego dziecka dostaniesz wybór)
- Powikłania medyczne
- Długotrwały brak postępów w porodzie
- Nieudane wywołanie porodu
- Nieudane użycie szczypiec
- Ponadprzeciętna waga dziecka 4kg i więcej
- Wstępny stan przedrzucawkowy
- Dziecko ze znanym wysokim ryzykiem nieprawidłowości
- Niektóre STD.
- HIV
- Sytuacje kryzysowe przy porodzie – zarówno po stronie matki jak i płodu
- Ciąża mnoga (zaproponowana zostanie opcja)
Oczywiście przedyskutujesz ze swoim lekarzem co jest najlepsze dla Ciebie, ale są rzeczy, które mogą mieć wpływ na decyzję, następujące czynniki mogą spowodować powikłania:
- Jeśli cierpisz na jakiekolwiek dolegliwości
- Jeśli masz nadwagę lub otyłość.