Pomocne artykuły
- Home
- Pomocne artykuły
- Powrót do pracy
- Powrót do pracy – lista kontrolna
Powrót do pracy – lista kontrolna
Jeśli zamierzasz powrócić do pracy i kontynuować karmienie piersią upewnij się, że wybrałaś wygodny dla siebie laktator oraz, że Twoje dziecko nie będzie miało problemów ze spożywaniem Twojego odciąganego pokarmu. Być może będziesz chciała przeczytać nasz artykuł na na temat Karmienia Reaktywnego, które jest techniką karmienia piersią (dla niemowląt karmionych piersią) oznacza to, że dziecko przyjmując pokarm z butelki nadal używa tych samych ruchów języka jak w przypadku piersi, co wydłuża okres karmienia piersią.
Na około miesiąc przed powrotem do pracy zacznij odciągać i zamrażać swój pokarm w zbiorniczkach, na których umieścisz daty. Pozwoli Ci to na zrobienie zapasów, przyzwyczajenie się do regularnej pracy z laktatorem oraz zmierzenie czasu który pochłania sesja odciągania pokarmu. Poinformuj na piśmie swojego pracodawcę o swoim zamiarze tak, aby on mógł przeprowadzić ocenę ryzyka związaną z potrzebami jakie wynikają z Twojej decyzji. Chociaż nie ma takiego wymogu prawnego to wielu pracodawców zapewnia bezpieczne miejsce zapewniające prywatność w trakcie ściągania pokarmu. Bardzo ważne jest to, abyś przechowywała swój pokarm w odpowiedniej temperaturze: jeżeli w pracy dostępna jest lodówka upewnij się, że przechowujesz swój pokarm w pojemnikach ze swoim imieniem albo też przechowuj je w woreczkach tak, aby nie było pomylone z mlekiem krowim. Alternatywą są woreczki chłodnicze z lodem.
W tym samym czasie, gdy ty będziesz się przygotowywać do powrotu do pracy, Twoje dziecko będzie musiało przyzwyczaić się do przyjmowania pokarmu od kogoś innego niż ty a to może okazac się wyzwaniem. Bardzo często zdarza się, że dziecko nie spożywa odciągniętego pokarmu, w chwili gdy jego matka znajduje się w pobliżu, dlatego też skorzystaj z pomocy partnera, przyjaciela lub członka rodziny, aby wypróbować karmienie dziecka za pomocą butelki, kubeczka, łyżki lub w inny osób, w chwili gdy ty opuścisz pokój.
Przećwiczcie cały scenariusz – gdy Twoje dziecko przebywa z opiekunem ty spędź kilka godzin na swoich zajęciach lub wyjdź z domu. Możesz wykorzystać ten czas, aby pojechać do pracy lub zrobić dla siebie coś przyjemnego (na przykład spotkać się z przyjaciółką). Bardzo dobrym pomysłem jest zabranie do pracy awaryjnie zapasowej górnej części ubioru, tak na wszelki wypadek gdybyś musiała się przebrać z powodu zabrudzenia odzieży podczas karmienia. Najlepsze są lekkie dwuczęściowe stroje, łatwe do zakładania i zapinania/rozpinania.
W pierwszym tygodniu zarówno Ty i jak i Twoje dziecko możecie czuć dyskomfort z powodu rozstania na kilka godzin. Z czasem się jednak przyzwyczaicie. Ty będziesz zaś miała poczucie , że zapewniasz dziecku najlepszy pokarmjakistworzyła natura, w chwili, gdy nie jesteście ze sobą.