Pomocne artykuły
- Home
- Pomocne artykuły
- Witamy na świecie
- Powrót z dzieckiem do domu
Powrót z dzieckiem do domu
Czas oczekiwania się zakończył, teraz trzeba wrócić z dzieckiem do domu. Pamiętaj jednak, że życie już nigdy nie będzie takie samo a ty możesz potrzebować troszkę czasu, aby przyzwyczaić się do nowej roli – nie obawiaj się skorzystać z pomocy które oferują ci twoi bliscy.
W trakcie przygotowań do powrotu możesz mieć odczucie, że teraz musisz wiele rzeczy na nowo przemyśleć i przeorganizować. Nie panikuj jednak – mamy dla Ciebie kilka porad, które ułatwią Ci stawianie pierwszych kroków w nowej roli.
Na dzień przed dniem wyrejestrowaniem ze szpitala przekaż do domu wszystko to co dostałaś w trakcie pobytu w szpitalu – kwiaty, prezenty i wszystkie większe przedmioty. Jeśli nie można tego zaaranżować to poproś osobę towarzyszącą Ci w drodze powrotnej do domu, aby zaparkowała samochód możliwie blisko wejścia do szpitala. Nowe mamy po na rodzinach mają tendencję do wolniejszego poruszania się – zwłaszcza jeśli miałaś cesarskie cięcie – i dlatego zaleca się spokój i nieprzemęczanie po wyrejestrowaniu ze szpitala. Jeśli jest to konieczne to położna może się postarać o wózek inwalidzki dla Ciebie.
Jeśli nigdy nie wkładałaś dziecka do fotelika samochodowego nie lekceważ tego, jak bardzo może być to skomplikowane. Przeczytaj instrukcję i poćwicz w domu jeszcze przed narodzinami dziecka. Jeśli masz problemy, poproś swoją położną o pomoc przed opuszczeniem szpitala. Pamiętaj o tym, że fotelik dla dziecka nie powinien być ustawiany na przednim siedzeniu w samochodzie gdy włączona jest poduszka powietrzna. Unikaj też sytuacji w których wyjmujesz dziecko z fotelika podczas jazdy.
Gdy już jesteś w domu
Spróbuj nie przejmować się pracami domowymi, nawet jeśli spodziewasz się wielu wizyt gości. Najlepiej zachęć swojego partnera, aby zajął się tymi sprawami. Tata będzie chciał stać się ważną częścią nowej rodziny i dlatego powinien być szczęśliwy, jeśli będzie mógł zmieniać pieluchy, kąpać dziecko i przejąć inne obowiązki. Zapoznaj się z naszymi wskazówkami dla ojców w pierwszych dniach po narodzinach, aby znaleźć tam więcej porad.
Pracownicy opieki zdrowotnej
Procedury odwiedzin mogą być zróżnicowane w zależności od tego, gdzie mieszkasz, ale zazwyczaj położna odwiedzi Ciebie co najmniej dwa razy i przynajmniej raz będziesz miała wizytę pielęgniarki środowiskowej. Zawsze możesz do nich zadzwonić pomiędzy wizytami, jeśli jest taka potrzeba.
Kąpiel Twojego dziecka
To nie musi być takie przerażające, pamiętaj jednak, że noworodek bardzo szybko traci ciepło i musisz się upewnić, że pomieszczenie jest ciepłe, ręczniki są przygotowane a kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 10 minut. Nie musisz kąpać swojego nowo narodzonego dziecka codziennie, woda z kranu może nadmiernie wysuszać skórę malucha, możesz więc preferować mycie tylko poszczególnych części ciała przez kilka pierwszych dni. Wata zanurzona w przegotowanej wodzie użyta do mycia twarzy może zmniejszyć ryzyko zakażeń oczu.
Pępowina
Upewnij się, że odpowiednio troszczysz się o pozostałości po pępowinie, że są one cały czas suche i czyste tak, aby rana szybko się goiła. Jeśli zaobserwujesz dziwny zapach lub stwierdzisz, że pępek jest lepki lub krwawi, powiadom swoją położną lub lekarza, ponieważ takie symptomy mogą wskazywać na infekcję. Kikut powinien odpaść po około tygodniu.
Ciesz się czasem razem z dzieckiem!
Kilka pierwszych tygodni życia z Twoim dzieckiem, może być tym jedynym czasem w Twoim życiu, kiedy rzeczywiście będziesz miała wymówkę, aby dać sobie dyspensę od prac domowych i odpoczywać tak długo jak jest to tylko możliwe – dlatego uczyń z tego okresu czas wyjątkowy.