Pomocne artykuły
- Home
- Pomocne artykuły
- Powrót do pracy
- Przechowywanie odciągniętego pokarmu
Przechowywanie odciągniętego pokarmu
Wiemy, że odciągnięcie Twojego pokarmu kosztowało Cię sporo pracy, dlatego też ważne jest, aby przechowywać je w bezpiecznym i higienicznym miejscu. Oto kilka wskazówek dotyczących przechowywania i rozmrażania Twojego pokarmu tak, abyś była pewna, że dajesz dziecku to co najlepsze.
Wskazówki dotyczące bezpiecznych temperatur
Poniżej znajdziesz wskazówki La Leche League International dotyczące bezpiecznego przechowywania mleka kobiecego w różnych temperaturach:
Wskazówki dotyczące przechowywania mleka kobiecego |
||
Temp. pokojowa | 66-78°F(19-26°C) | 4 godziny (idealne) do 6 godzin (akceptowalne)* |
W lodówce | <39°F(<4°C) | 72 godziny (idealne) do 8 dni (akceptowalne)** |
W zamrażarce | 0-4°F(-18 do -20°C) | 3 miesiące (idealne) do 12 miesięcy (akceptowalne) |
*zaleca się mrożenie lub schładzanie pokarmu natychmiast po jego odciągnięciu
**8 dni jest akceptowalne dla pokarmu odciągniętego w idealnych warunkach przy zachowaniu należytej staranności.
Jakiego typu pojemniki powinny być stosowane
Schłodzony lub zamrożony pokarm może być przechowywany w:
- Twardych plastikowych lub szklanych pojemnikach z dobrze dopasowanymi nakrętkami. Upewnij się, że oznaczyłaś je datą!
- Pojemnikach BPA & BPS, woreczkach na pokarm, które są specjalnie zaprojektowane do przechowywania mleka kobiecego, takich jak woreczki Lansinoh®.
Inne wskazówki dotyczące przechowywania:
- Pojemniki lub woreczki nie powinny być napełnione do samej góry – należy pozostawić co najmniej jeden centymetr wolnego miejsca, aby umożliwić zawartości zwiększanie jego objętości w trakcie zamrażania.
- Na pojemniku należy zaznaczyć datę. Jeśli dziecko przebywa w żłóbku, umieść również imię Twojego dziecka na etykiecie.
- Jeśli ściągasz i przechowujesz swój pokarm w pracy we wspólnej lodówce, upewnij się, że odpowiednio je oznaczyłaś swoim imieniem lub włożyłaś do osobnej większej torby tak, aby nie było pomylone ze zwykłym mlekiem
- Zamrożone mleko trzymaj w środku zamrażarki, tam gdzie temperatura jest najbardziej stabilna. Temperatura po bokach zamrażarki może ulegać wahaniom, a ty chcesz uniknąć rozmrożenia części mleka, ponieważ nie może ono być kilkukrotnie rozmrażane.
W jaki sposób podgrzać mleko
- Rozmrażaj mleko w wyższej temperaturze – pod bieżącą wodą lub w pojemniku z gorącą lub ciepłą wodą.
- Nie doprowadzaj do wrzenia, ponieważ może to spowodować uszkodzenie niektórych składników odżywczych pokarmu.
- Przed sprawdzenie temperatury mleka delikatnie je zamieszaj. Delikatny ruch wirowy rozprowadzi również równomiernie składniki odżywcze w mleku. Normalnym zjawiskiem dla przechowywanego mleka jest oddzielenie warstwy mleka od warstwy śmietany. Nie należy energicznie wstrząsnąć, gdyż może to spowodować uszkodzenie niektórych składników pokarmu.
- Do podgrzewania pokarmu nie należy używać kuchenki mikrofalowej.
W jaki sposób przechowywać pokarm rozmrożony
- Pokarm kobiecy, który było wcześniej zamrożony, może być przechowywane w lodówce przez maksymalnie 24 godziny.
- Pokarmu nie wolno ponownie zamrażać!
W bardzo rzadkich przypadkach, niektóre matki, które z drobiazgową starannością ściągają pokarm i go zamrażają, odkrywają z przerażeniem, że jest on w całości zepsuty. Dzieje się tak, gdy matka produkuje mleko bogate w lipazę – jest to enzym, który rozbija tłuszcz w mleku. W zależności od poziomu tego enzymu, niektóre matki zauważają zjełczały zapach ich mleka, które było przechowywane w lodówce; niektóre zaś odnotowują to dopiero, gdy mleko już pewien czas było zamrożone i dopiero wtedy rozmrożone. Na szczęście nie zdarza się to często i można temu zapobiec, jeśli odkryjemy lipazę przed zamrożeniem mleka.
Proponujemy mamom wykonanie testu polegającego na zamrożeniu mleka na tydzień i jego odmrożeniu, aby mieć pewność, że się nie popsuło. Jeśli ma zapach stęchlizny będzie trzeba mleko podgrzać przed zamrożeniem tak, aby dezaktywować lipazę. Aby uzyskać więcej informacji najlepiej sprawdzić broszurę La Leche League International na temat karmienia piersią.
Zawsze możesz liczyć na pomoc! Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące właściwego przechowywania mleka porozmawiaj ze swoją położną lub pielęgniarką środowiskową albo też zapytaj lekarza.