Pomocne artykuły
- Home
- Pomocne artykuły
- Witamy na świecie
- Wzorce snu
Wzorce snu
Noworodki spędzają większość swojego czasu śpiąc i są w stanie spać nawet do 18 godzin w ciągu doby. Nie martw się jednak, jeśli Twoje dziecko nie będzie spało przez więcej niż trzy lub cztery godziny w ciągu dnia lub nocy. Niestety oznacza to , że Ty również możesz spodziewać się paru nieprzespanych nocy – na szczęście to nie trwa długo. Tych pierwszych parę tygodni może być bardzo męczących dla Ciebie i jeśli do tego karmisz piersią to dziecko może wymagać przystawienia do piersi znacznie częściej i na żądanie. Wiele mam, które karmią piersią ma pokusę, aby podawać mleko ściągnięte z piersi w butelce w nocy w nadziei, że dziecko będzie spało dłużej. Oczywiście jest to pomocne, jeśli dasz tacie nakarmić dziecko, gdy Ty będziesz spała. Pamiętaj jednak, że Twoje piersi szybko zaadoptują się do nowej sytuacji i zaczną wytwarzać mniej pokarmu a to w następstwie może spowodować trudności do powrotu do poprzedniego rytmu.
Przez pierwsze sześć miesięcy najlepiej jeśli Twoje dziecko będzie spało w koszu Mojżesza lub w łóżeczku w tym samym pomieszczeniu co Ty i tata. Gdy Twoje dziecko osiągnie wiek od sześciu do ośmiu tygodni najprawdopodobniej zacznie spać dłużej w nocy i krócej w dzień. Jest również możliwe, że Twoje dziecko zacznie przesypiać całe noce gdy będzie miało już osiem tygodni ale bardziej prawdopodobne jest, że to się stanie dopiero, gdy będzie miało więcej niż 3 miesiące.
Od drugiego tygodnia możesz zacząć uczyć dziecka różnicy pomiędzy dniem a nocą. W ciągu dnia ubieraj je tak szybko jak wstanie, baw się z nim, i spraw aby pokój był jasny i rozświetlony. W nocy zachowuj się cicho w trakcie karmienia, przygaś światło i nie hałasuj i zmieniaj ubiór dzienny dziecka na pidżamę, tak szybko jak przychodzi czas snu. W czasie jego pierwszych trzech tygodni życia naucz się rozpoznawać oznaki zmęczenia, takie jak tarcie oczu, jęczenie i lekki płacz, ziewanie i rozciąganie się, brak zainteresowania zabawkami i otoczeniem. Jeśli zauważysz te oznaki połóż dziecko do łóżka lub kołyski – szybko się nauczysz kiedy jest ono gotowe do drzemki. Między szóstym a ósmym tygodniem zacznij uczyć dziecko zasypiać wtedy, gdy jest zmęczone ale jeszcze świadome. Próbuj nie kołysać do snu każdej nocy, gdyż jeśli to zrobisz, dziecko będzie oczekiwać tego za każdym razem.
Wielu rodziców boi się nagłej śmierci łóżeczkowej w okresie pierwszych kilku miesięcy ale istnieją sposoby, układania dziecka do snu tak, aby zmniejszyć to ryzyko – utrzymywanie temperatury w pokoju na poziomie 16-20 C, układanie dziecka do snu na plecach i kładzenie dziecka w bezpiecznej pozycji na dnie kołyski lub łóżeczka tak, aby nie mogło zaplątać się w koc, czy kołdrę. Zaleca się również używanie płaskich, twardych, wodoodpornych materacy dla dziecka i unikanie spania na kanapie, fotelu lub łóżku, gdy tylko jest to możliwe. Udowodniono również, że karmienie piersią zmniejsza ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej u niemowląt, ze względu na korzyści zdrowotne płynące z pokarmu matki.